Nepamatujete si, co bylo před pěti minutami?

Krátkodobý stres může působit motivačně a pozitivně. Hovoří se pak o tzv. eustresu. Jenže moderní doba působí spíš chronickou zátěží mající negativní vliv na psychiku. Pak se hovoří o distresu, jehož účinky teď popsali vědci z Ohia s ohledem na krátkodobou paměť. Pokud si člověk nedokáže zapamatovat, co mu bylo řečeno před chvílí a má potíže s krátkodobou pamětí, je zřejmě pod příliš velkým psychickým či fyzickým tlakem.

Chronický distres totiž působí zhoubně na krátkodobou paměť a znemožňuje mozku zapamatovat si byť jednoduché věci v krátkém časovém horizontu.

Při pokusech s laboratorními zvířaty bylo prokázáno, že chronický distres působí produkci makrofágů (velkých bílých krvinek nespecifické imunitní reakce) v mozku. Makrofágy jsou zodpovědné za vznik zánětů. A zvýšení zánětů v mozku pak vede k neschopnosti cokoli udržet v krátkodobé paměti.

„Hovoříme tady o chronickém stresu. To není jen stres z rozhovoru s nadřízeným či ze setkání s novou osobou,“ uvedl docent Jonathan Godbout z Ohio State University.

Stres působí negativně také na postavu a zvyšuje obsah tuků v podkoží a na břiše. Je přitom dokázáno, že osoby s nadměrným obsahem tuků v těle mají horší krátkodobou paměť. Dlouhodobý stres vede k trvalému zvýšení stresového hormonu kortizolu v krvi, jehož následkem se jak ukládá viscerální tuk, tak vznikají v těle záněty.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

V tomto týdnu můžete cítit, že se věci kolem vás zrychlují. Práce i osobní projekty mohou nabrat na intenzitě, což vás může přivést k nečekaným výzvám. Vaše schopnost rychle reagovat na změny vám však pomůže vypořádat se se vším... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat