Ačkoli jsou Češi světovými jedničkami v konzumaci piva, pro tvrdost kostí by měli půllitr pěnivého moku vyměnit za šálek čaje. Odvar z lístků čajovníku totiž obsahuje flavonoidy, které zvyšují tvrdost kostí. A čím více čaje člověk vypije, tím je méně ohrožen osteoporózou ve vyšším věku.
Tyto antioxidanty navíc působí také jako prevence rakoviny či onemocnění srdce a cév. Konzumace flavonoidů s čajem ale může přispět také k tvrdším kostem. Sníží riziko osteoporózy, které je nejvyšší u žen po menopauze, jež navíc holdují tabáku a alkoholu.
Australští vědci sledováním dvanácti set žen starších sedmdesáti let po dobu deseti roků zjistili, že dotyčné konzumující tři a více šálků čaje denně jsou ohroženy o třicet procent méně zlomeninou krčku kyčelního kloubu.
„Každý šálek čaje, který vypily denně navíc, snížil riziko o devět procent,“ tvrdí autoři z Perthu a Adelaide.
„Stále více se zajímáme o roli stravovacích faktorů na prevenci osteoporózy a zlomenin. Máme důkazy, že potraviny bohaté na flavonoidy – ovoce, zelenina a čaj – můžou také zlepšovat hustotu kostí… Čaj je hlavním zdrojem flavonoidů u mnoha populací světa. My jsme zjistili, že zvýšená konzumace černého čaje a flavonoidů souvisí se sníženým rizikem zlomeniny u starších žen,“ tvrdí profesor Jonathan Hodgson z University of Western Australia.
Sledujte nás na sociálních sítích: