Černý rybíz patří k nejméně náročným druhům pěstovaného ovoce. Daří se mu i v drsných horských polohách a v červenci dává bohatou úrodu velmi aromatických a sladkých bobulí. Ty jsou nejen bohatým zdrojem vitaminu C, ale obsahují celou řadu biologicky aktivních látek, které působí protizánětlivě. Vědci z Finska teď ale zjistili, že konzumace černého rybízu může výrazně omladit také játra.
Bobulové ovoce patří k nejzdravějším druhům plodů naší zahrady. Krom borůvek je ale doslova zázračným plodem také černý rybíz. Osoby konzumující pravidelně plody tohoto druhu meruzalky mají v krvi sníženou hladinu alanin aminotransferázy (ALAT). Vyšší hladina této transferázy přitom většinou naznačuje, že má člověk poškozená játra.
„Snížení hladiny ALAT o třiadvacet procent u osob konzumujících bobulové ovoce znamená, že došlo k výraznému zlepšení jaterní funkce,“ tvrdí autoři z Finska.
Zlepšení jaterních funkcí a snížení hladiny ALAT přitom znamená také snížení rizika diabetu 2. typu a chorob oběhové soustavy.
Podle jiné studie látky obsažené v černém rybízu podporují sekreci dopaminu a serotoninu, hormonů štěstí. Takže jejich přísun do těla pomáhá lépe odolávat stresu a depresím.
Barviva obsažená v černém rybízu zase mají prokazatelně protirakovinné účinky.
Sledujte nás na sociálních sítích: