O tom, že delší svižná chůze či pomalý běh prospívají zdraví, není pochyb. Ale s ohledem na srdce jsou daleko zdravější právě krátké a prudké aerobní aktivity. Třeba skákání žabáků, sklapovačky celým tělem, sprint či rychlý kraul. Tyto aktivity totiž zapojí do pohybu celé tělo, prudce rozpumpují srdce a cévy, což má silně pozitivní vliv na celou oběhovou soustavu.
„Klíčovým v tomto případě je to, abyste svůj tep co nejvíc a co nejrychleji zvýšili,“ tvrdí vědci z Newcastlu, kteří sledovali vliv dvouminutových sprintů na zdraví osob s diabetem 2. typu.
Osoby s diabetem 2. typu vykazují často rané znaky poškození srdce. Při praktikování prudkých a rychlých dvouminutových cvičení se ale jejich zdravotní stav a kondice srdce zlepší už za dvanáct týdnů. Vyplývá to z experimentálního výzkumu profesora Michaela Trenella z Newcastle University.
„Nemáme žádný důvod si myslet, že stejné blahodárné účinky nefungují také u všech ostatních osob,“ svěřil profesor Trenell deníku The Mail.
Sprinty či skákání žabáků by podle něj měly být součástí pohybových aktivit každého člověka vedle mírnějších forem cvičení.
„Neříkám, že krátké a velmi intenzivní cvičení je lepší než dlouhé mírné cvičení, obojí je zdravé,“ dodává profesor Trenell.
Sledujte nás na sociálních sítích: