Odborníci na zdraví a výživu řadu let zdůrazňují význam jablka v lidském jídelníčku. Rozsáhlé výzkumy z posledních padesáti let dokazují, že právě tato malvice je doslova naditá látkami, které člověka chrání před řadou chorob a stárnutím. Proto se také říká, že kdo sní jedno jablko denně, nepotřebuje lékaře. Vědci z Iowy potvrdili, že většina blahodárných sloučenin se skrývá ve slupce. A jejich koncentrát dokáže účinně omlazovat svaly u starších osob, takže se vracejí do kondice o mnoho let mladších lidí.
Chřadnutí svalů ve vyšším věku je způsobeno bílkovinou zvanou ATF4, která mění tvorbu genů a ochuzuje svaly o bílkoviny potřebné k výstavbě struktury a k silovému výkonu, čímž dochází k úbytku svalové hmoty a také síly. Právě látky obsažené ve slupkách jablek mění aktivitu bílkoviny ATF4.
Největší pozornost vědci z Iowy věnovali kyselině ursolové, která je hojně zastoupena ve slupkách jablek. Ale stejně účinný je podle nich také tomatidin, který lze nalézt v zelených plodech rajčete.
„Mnoho z nás zná z vlastní zkušenosti, že jak stárneme, svalové ochabnutí a atrofie jsou velkým problémem. Tyto problémy mají zásadní vliv na kvalitu našeho života a zdraví,“ vysvětluje profesor Christopher Adams.
Ten provedl pokusy s laboratorními zvířaty a zjistil, že podávání kyseliny ursolové a tomatidinu po dobu dvou měsíců hlodavců zvýšilo množství svalové hmoty o deset procent a výkonnost svalů o třicet procent.
Sledujte nás na sociálních sítích: