Rakovina prsu v České republice ohrožuje stále více žen. Naději na uzdravení mají přitom především pacientky, u kterých je včas stanovena diagnóza a následně zahájena léčba. Jednou z metod, které rakovinné bujení dokážou zachytit i ve velmi časné fázi, je mamografické vyšetření.
Nepodceňujte prevenci
Mamograf je přístroj využívající takzvané měkké rentgenové záření. Lékaři doporučují mamografické sledování každé dva roky, nejdříve od čtyřiceti let věku ženy, určitě pak od padesáti let. Ženy ve věku nad sedmdesát pět let konzultují vhodnost mamografického screeningu se svým lékařem. V případě zvýšeného rizika rakoviny prsu může lékař navrhnout toto vyšetření v nižším věku pacientky. Patříte mezi ženy, v jejichž rodině se rakovina prsu vyskytla před 40. rokem věku, nebo některá z vašich příbuzných prodělala závažné rakovinné bujení v prsu či na vaječnících? Pak vám lékař může doporučit genetické vyšetření – takzvaný BRCA test.
Vyšetření nebolí
Mamograf dokáže přesně zobrazit strukturu tkáně. Lze tak lokalizovat podezřelé místo pro odebrání vzorku k mikroskopickému vyšetření. Mamografické vyšetření je často nepříjemné, ale málokdy bolestivé. Nemusíte se obávat ani rizika ozáření. To je vzhledem k diagnostickým výhodám mamografie zanedbatelné. Vyšetření se ale obvykle neprovádí v těhotenství a v době, kdy žena kojí. Pokud jsou výsledky nejednoznačné, lze mamografii doplnit dalšími vyšetřeními, jako je biopsie, ultrazvukové vyšetření nebo magnetická rezonance. Novou metodou vyšetření prsů je digitální mamografie, která je přínosná u žen mladších padesáti let s větší hustotou mléčné žlázy.
VIDEO Hmatové samovyšetření prsu ZDE
Zdroj: www.lecba-rakoviny.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: