U dobrých studentek ze vzdělaných rodin je vyšší riziko, že se u nich projeví poruchy příjmu potravy. Podle vědců za to mohou vyšší nároky, které jsou na ně kladeny, aby uspěly.
Experti ze Švédska sledovali 13 000 žen narozených mezi lety 1952 a 1989. Zjistili, že míra vzdělání jejich babiček a matek je přímo úměrná riziku, že se budou léčit s anorexií nebo jinými poruchami. Nebezpečí se zvyšuje také tím, čím lepších výsledků dosahují ve studiu.
„Je pravděpodobné, že tyto dívky cítí ze strany svých rodin větší tlak na to, aby byly úspěšné. Ten u některých z nich může vést až k posedlé sebekontrole při jídle," uvádějí lékaři z institutu Karolinska.
Cílevědomá děvčata mohou mít zároveň určité povahové rysy, například perfekcionismus, díky němuž jsou k poruchám příjmu potravy náchylnější. „Ještě nebezpečnější je, když se tyto faktory spojí s nízkým sebevědomím. Pocit, že nenaplní stanovená očekávání, hraje při vzniku anorexie a bulimie klíčovou roli," vysvětluje Dr. Jennie Ahren-Moongaová.
Podle ní by si rodiče měli všímat, jestli se u jejich dcer neobjevují příznaky potenciální poruchy, jako vyhýbání se jídlu, pravidelné odchody na toaletu po jídle či ztráta hmotnosti bez jasného důvodu.
Sledujte nás na sociálních sítích: