O blahodárných účincích bobulového ovoce na lidské zdraví se nemluví zdaleka poprvé. Ovšem bostonští vědci teď představili nový pohled na to, jak látky obsažené v borůvkách a jahodách lahodí lidskému mozku a udržují ho mladistvý do vysokého věku.
Pomáhají podpůrným a vyživovacím buňkám zbavovat centrální nervovou soustavu toxinů, a tím brání úpadku paměti a myšlení.
Tělo s věkem ztrácí přirozenou schopnost chránit se proti oxidativnímu stresu a zánětům. To vede k degenerativním chorobám, nemocem srdce, rakovině a jiným s věkem souvisejícím poruchám.
„Dobrou zprávou ale je, že přírodní látky polyfenoly obsažené v ovoci, zelenině a ořechách mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky a mohou zabránit úpadku myšlení a paměti i ve vysokém věku,“ tvrdí doktor Shibu Poulose z Bostonu.
Velmi bohatým zdrojem těchto polyfenolů jsou právě lesní borůvky či jahody. Polyfenoly v nich obsažené aktivují mikrogliové buňky, které odstraňují a recyklují biochemické nečistoty, které jinak narušují a oslabují správnou funkci mozku. S věkem tyto buňky ve své „uklízecí“ funkci zaostávají.
„Mikrogliové buňky začnou být příliš aktivní a pak zdravé buňky naopak poškozují. Náš výzkum naznačuje, že polyfenoly z bobulového ovoce mají ochranný efekt. Podle všeho vracejí mikrogliovým buňkám normální funkci. Naše studie jako první přímo popisuje, jak bobulové ovoce na mozek působí,“ dodal doktor Poulose.
Sledujte nás na sociálních sítích: