Média mají obrovskou moc. A tak stačí, aby se chytila senzačního prohlášení, že červené víno není tak zdravé, jak se dosud mínilo, a brzy si o tom povídá celý svět. Zjištění se přitom opírá o malou případovou studii populace z italského Chianti. Nic nepotvrzuje a rozhodně nevyvrací závěry stovek jiných případových a experimentálních studií, které prokázaly, že resveratrol z červeného vína je silným antioxidantem a chrání člověka a jeho buňky před stárnutím, rakovinou a infarktem.
O co jde? Autoři případové studie sledující venkovany z italského regionu Chianti přišli na to, že osoby tam konzumující červené víno nejsou zdravější, nežijí déle a nejsou méně postiženy infarktem. Studie přitom sledovala pouhých osm set jedinců, což je z hlediska statistického zpracování dat a průkaznosti vzorek dost malý.
Profesor Richard Semba z Johns Hopkins University v Baltimore si vybral dvě obce v Toskánsku, protože tamní lidé pijí červené víno pravidelně. U starších osob pak zjišťoval, v jaké kondici mají srdce a cévy a jak časté jsou u nich infarkty a mrtvice. Výsledky naznačují, že se tito lidé nijak neliší od průměrné populace, která červené víno nepije. A že jsou stejně náchylní k infarktu a mrtvicím.
Červené víno s oblibou, často a ve velkém množství konzumují Francouzi, jejich národ je přitom v Evropě tím, jehož sužují infarkty, mrtvice a jiné choroby srdce jen velmi málo. Za to může podle kardiologů především právě resveratrol obsažený v červeném víně. Před čtyřmi roky přitom při experimentálním laboratorním výzkumu tým vědců ze stejné univerzity, na níž působí profesor Semba, zjistil, že resveratrol chrání mozek před ischemickou mrtvicí a že oslabuje ničivé účinky ucpání mozkových cév.
Odborníci z Johns Hopkins University testovali s úspěchem účinky resveratrolu při mozkové mrtvici na zvířecím modelu. Mozek těch jedinců, kteří před mrtvicí užili resveratrol, byl poškozen výrazně méně než mozek jedinců, kteří resveratrol vůbec nekonzumovali. „Naše studie přidává další důkazy k tomu, že resveratrol má potenciál chránit mozek před ischemickou mrtvicí,“ tvrdí docent Sylvain Dor z Baltimore.
„Výsledky této studie, ačkoli jsou zajímavé, nijak nemění naše doporučení veřejnosti,“ uvedla k výsledkům studie Maureen Talbot z Britské kardiologické nadace.
Vědci z Harvardovy univerzity jsou přesvědčeni, že resveratrol je účinným antioxidantem, který může dokonce prodlužovat život. Nepůjde to však přímo konzumací alkoholického nápoje, protože aby člověk do sebe dostal potřebné množství účinné látky, musel by ho denně vypít veliké množství. V tom případě by však na tělo zhoubně působil nadbytek alkoholu. Resveratrol užívaný v tabletách či jiných přípravcích by však skutečně mohl zpomalit stárnutí. Tato látka se přirozeně nachází ve vysoké koncentraci ve slupkách a semínkách bobulí révy vinné. Do červeného vína se dostává při kvašení na slupkách. A protože na slupkách kvasí rmut z modrých odrůd révy – bílé hrozny se hned lisují a kvasí bez slupek a většiny semen – je více resveratrolu ve víně červeném. Resveratrol zvyšuje aktivitu proteinu SIRT1, který zlepšuje základní fyziologické funkce buňky a urychluje jejich aktivitu. „První experimentální výzkumy jasně naznačují, že resveratrol a jeho deriváty mají přímý vliv na zdraví,“ tvrdí profesor genetiky David Sinclair z Harvardovy univerzity.
Podobný „skandál“ s přeceňováním zdravotních účinků resveratrolu z červeného vína proběhl médii už před dvěma roky. Profesor Dipak Das z Connecticutu se zabýval dlouhodobě výzkumem účinků resveratrolu – velmi účinného antioxidantu obsaženého ve slupkách modrých odrůd révy vinné – na zdraví srdce a cév. Bohužel, značnou část svých vědeckých důkazů falšoval. V médiích se v lednu 2012 okamžitě strhla debata, zda je tedy resveratrol obsažený v červeném víně skutečně tak zázračný. Tým světových vědců zkoumající dlouhodobě jeho účinky tvrdí, že je. Jeden podvádějící vědec prý tisíce jiných studií a důkazů nemůže oslabit. Vědecká komise pro konferenci Resveratrol 2012 je sice zklamána chováním profesora Dase z University of Connecticut, ovšem ten je jedním z členů této komise. Novináře a veřejnost však varuje před senzačními zprávami o tom, že jsou léčivé účinky resveratrolu vymyšlené. Nejsou. Působení resveratrolu na buňky, tkáně a zdraví celého organismu je nezávisle na sobě studováno na celém světě mnoha vědeckými týmy. A všude přicházejí odborníci s jasnými důkazy – resveratrol je skutečně velmi účinným antioxidantem, který chrání buňky, tkáně a tudíž i celé tělo před volnými radikály způsobujícími řadu zhoubných chorob a stárnutí. „Tak především, když se podíváte na čtyři tisíce publikovaných studií, resveratrol má obrovský potenciál v různých lékařských oborech… Máme obrovský seznam lékařských oblastí a mnoho studií vedle těch Dasových zabývajících se vlivem na srdce a cévy. Takže si nemyslím, že tato kontroverze ovlivní celou věc negativně, možná jen více upoutá pozornost k resveratrolu a celé problematice,“ tvrdí profesor John M. Pezzuto z University of Hawaii, jenž je členem komise pro mezinárodní vědeckou konferenci Resveratrol 2012.
Sledujte nás na sociálních sítích: