Kde se objeví křídlatka japonská, původní vegetace většinou nemá šanci. Invazivní druh původně pěstovaný jako okrasná rostlina v parcích je téměř nezničitelná. Ve střední Anglii však zabíjela i lidi, ačkoli nepřímo. Dvaapadesátiletý doktor přírodních věd se po marném boji s ní zbláznil a zabil svou manželku, načež spáchal sebevraždu.
Podle vyšetřovatelů ze Scotland Yardu doktor Kenneth McRae, laboratorní specialista, pětapadesátiletou manželku Jane utloukl flakonem od parfému a sám spáchal sebevraždu, protože se obával, že jejich dům a zahradu zaroste křídlatka japonská.
K neštěstí došlo v Rowley Regis ve středozápadní části Anglie. „Věřím, že jsem nebyl žádný zloduch, do chvíle, než mou mysl rozrušil fakt, že na hranici našeho pozemku a golfového hřiště v Rowley Regis se objevil trs křídlatky japonské,“ píše McRae v dopise na rozloučenou. Tam také vysvětluje, že se pokusil řešit problém se správci golfového areálu, ale bez úspěchu. Pak začal sám křídlatku hubit a byl rovněž neúspěšný.
„S Jane jsme byli velmi soukromým párem, který neměl žádné přátele, jen jsme si užívali jeden druhého. Ale zoufalství dnes dosáhlo takové intenzity, že jsem ji zabil, nechtěl jsem ji nechat bez příjmů poté, co spáchám sebevraždu,“ vysvětluje dále v dopisu McRae.
Britská policie zjistila, že Jane McRae ležela mrtvá v posteli zhruba týden, teprve poté doktor přírodních věd sáhl na život sám sobě.
Koroner Robin Balmain věří, že McRae trpěl paranoiou, křídlatka na jeho pozemku vůbec nerostla.
Křídlatka japonská se do Evropy dostala v polovině devatenáctého století jako parková a zahradní rostlina. Pochází ze severovýchodní Asie. Roste i na velmi chudých půdách značně bujně a dosahuje výšky až dvou metrů. Hubí veškerou původní vegetaci. Dává přednost vlhkým a kyselým půdám.
Sledujte nás na sociálních sítích: