Vidíte domy, ulice, leckde i parky s lavičkami. Chybí jediné – lidé. Taková jsou nejopuštěnější místa na světě, z nichž se moderní civilizace vytratila někdy i během pár hodin. Vstoupit na takové území se nikdo neodváží – až na hollywoodské filmaře, televizní dokumentaristy nebo otrlé turisty.
Neviditelná smrt ve městě mladých
Ukrajinská Pripjať je městem v těsné blízkosti jaderné elektrárny Černobyl, kde se zastavil čas.
Před jadernou katastrofou tam žilo téměř padesát tisíc obyvatel a věkový průměr nedosahoval ani 30 let. Ale vše se změnilo 26. dubna 1986, po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl.
Celé město muselo být rázem evakuováno. Dnes je Pripjať doslova ,,město duchů“, kde vše zůstalo tak, jak to tam původní obyvatelé ve spěchu zanechali.
Oblast je stále silně zamořená především cesiem. Bude muset uplynout alespoň 150 let, než úroveň záření klesne na bezpečnou úroveň.
Tajemný ostrov
Viděli jste bondovku Skyfall? Tak to si určitě pamatujete na záběry z malého opouštěného ostrova plného rozpadajících se budov.
Natáčelo se na japonském ostrově Hašima, jenž je pro svůj tvar označován jako Gunkandžima, v překladu bitevní loď. Není divu, že si ho pro svou tajuplnou atmosféru vybrali vedle filmařů i dokumentaristi z Googlu (Street View) či televize Spektrum (seriál Zapomenutá planeta).
Ostrov byl obýván od roku 1887, kdy sloužil k těžbě uhlí. Ovšem od 60. let minulého století ropa nahradila uhlí a doly se tak ve velkém začaly zavírat. Oficiální uzavření zdejšího důlního provozu proběhlo v roce 1974. Dlouhá léta byl vstup na ostrov zakázán, ke změně došlo teprve před pěti lety.
Město hříchů a zlata
Těžko hledat v USA lepší příklad města duchů než tohle, které pochází z dob Divokého západu. Bodie je město, které svého času patřilo k největším a nejmodernějším v Kalifornii.
V roce 1876 těžaři v jeho okolí objevili obrovské zlaté žíly a během krátké doby se několikanásobně zvýšil počet obyvatel.
Sláva zlatého městečka však trvala pouhé tři roky a od té doby městečko zcela zeje prázdnotou.
Sledujte nás na sociálních sítích: