Sově, milující noční život a nesnášející brzké ranní vstávání, asi těžko někdo vysvětlí, co je to být zrána milý. Jenže rozsáhlá analýza příspěvků na sociální síti Twitter odhaluje, že právě po ránu jsme nejšťastnější a nejveselejší. A týká se to zřejmě nejen skřivanů. Pak se to začne kazit a nálada klesá až do večera, kdy se opět zlepšuje.
Psychologové z Cornell University ve státě New York analyzovali půl miliardy příspěvků z Twitteru. Ve vzkazech si všímali frekvence výskytu slov, která souvisejí se štěstím a radostí. Nejvíce jich bylo ve zprávách ráno po probuzení. Pak začala narůstat nevrlost a trend trval až do večera.
Výzkumy naznačují, že stres z práce a cestování do zaměstnání mají negativní vliv na naši náladu. Proto už v zaměstnání se lidé objevují v ne zrovna nejlepším naladění. Ovšem svou roli bude hrát také vliv spánku a denních rytmů.
Kupříkladu o víkendu není nálada nejlepší ráno, ale až později dopoledne. To je způsobeno tím, že si lidé mohou přispat a vstávají později.
„Zjistili jsme, že lidé jsou nejšťastnější kolem snídaně ráno a pak to všechno klesá. Nebylo to způsobeno prací, protože stejné rysy jsme analyzovali také o víkendu, kdy to ale bylo o hodinu a půl posunuté,“ tvrdí profesor psychologie Michael Macy.
Sledujte nás na sociálních sítích: