Stromeček není tak nevinný a něžný symbol Vánoc, jak se může na první pohled zdát. Jak se totiž říká, přestože může být nahoře hodně huj, pod blyštivými baňkami a řetězy se může skrývat několik desítek tisíc organismů – které vypadají trochu fuj. Podle norských vědců skrývá dva metry vysoký stromeček až pětadvacet tisíc roztočů, hmyzích jedinců, pavouků a dalších organismů.
Než je stromeček uříznut, skryjí se na něm desítky tisíc organismů, které se tam uloží k dlouhému zimnímu spánku. Skrývají se v kůře i jehličí a netuší, že je brzy probudí teplo domova.
„Většina těchto živočichů se sice probudí, ale protože nemá dostatek potravy, brzy umírá,“ tvrdí zoologové z Univerzitního muzea v norském Bergenu.
Podle docenta Bjarteho Jordala mnozí lidé po postavení stromečku v pokoji začnou pociťovat symptomy alergie. Není to stromečkem samotným, ale většinou roztoči, kteří se začnou z jehličí šířit.
„Pokud byste stromeček umístili na bílé plátno, než ho vyhodíte po Vánocích ven, najdete na plátně docela velký počet organismů. Většina z nich je tak malá a umí se tak dobře skrývat, že je sotva uvidíte, ale některé větší je možné spatřit pouhým okem,“ tvrdí docent Jordal.
Stromky z plantáží přitom mívají v sobě organismů méně než ty z lesa a divoké přírody.
Sledujte nás na sociálních sítích: