Tradice vnášení zelených rostlin v době zimního slunovratu do příbytků je starší než křesťanství, lidé si zdobili domácnost větvičkami už před tisícovkami let v pohanských časech. Dnes je přitom jehličnatý strom jedním z největších symbolů křesťanských svátků na konci roku. První vánoční strom podle nejnovějších historických výzkumů postavili v Rize němečtí kupci.
Zelené větvičky jehličnanů či stálezelených listnáčů si vnášeli do svých příbytků v zimních měsících už lidé ve starověku. Vikingové, Římané i antičtí Egypťané přivolávali jaro a teplé letní měsíce rostlinami. Zelené větvičky a jiné části rostlin však měly také duchovní význam, odháněly zlé energie a duchy.
„Přeskočte asi tisíc let později a dnešnímu vánočnímu stromu podobnější verze začala dostávat svůj tvar díky skupině německých obchodníků, kteří údajně vztyčili první vánoční strom (Weihnachtsbaum) v roce 1510 v baltské Rize, v dnešním Lotyšsku,“ píše německá edice deníku Local.
Podle příběhu z počátku šestnáctého století členové Bratrstva černých hlav – cechu svobodných německých obchodníků – vztyčili před svým sídlem v Rize jedli, kterou potom na počest narození Krista zapálili. Tím se snažili přivolat teplé roční měsíce.
Riga přitom bývala v té době nejen významným obchodním centrem, ale také oblíbeným zastavením křesťanských poutníků. A proto se zde mohly rodit první křesťanské tradice. Už v polovině šestnáctého století mladí němečtí muži stavěli na náměstích německých měst jedle, které pak zapalovali. A stromky také zdobili ořechy, papírovými ozdobami a preclíky.
Nejdříve se tak stromečky zdobily před domem, později si je lidé začali vnášet do svých příbytků. Puritáni pak ale tradici stromečků začali potlačovat a označovat za pohanský zvyk. Tak se na čas přestaly vánoční stromečky šířit křesťanským světem. Změna nastala v devatenáctém století, kdy vánoční strom prosadil také princ Albert, manžel britské královny Viktorie pocházející z Německa. Fotografie z období Vánoc, na níž pózují u ozdobeného stromu, vedla k masovému šíření vánočních stromů i do chudších domácností a rodin.
Sledujte nás na sociálních sítích: