Kofeinu v krvi udržuje nejen bdělou psychiku, ale podle nové britské experimentální studie také výdrž a sílu svalů. Sportovci, kteří se nadopují kofeinem před závodem, mají větší výdrž a jejich svaly vyšší výkon.
Nové poznatky z Coventry podporují užití kofeinu ve vrcholovém sportu. „Vysoká dávka kofeinu, nejčastěji podávaná formou tablet, prášku či koncentrovaného roztoku, je vhodnou a pro mnoho atletů jistě i velmi atraktivní formou, jak zlepšit svůj výkon.
Malé zvýšení výkonnosti pomocí kofeinu může znamenat rozdíl mezi totálním propadákem a zlatou medailí na olympiádě,“ věří autor studie Rob James z Coventry University.
Kofein není na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury WADA. Pozor ale na jeho množství. Při pravidelném podávání si na něj tělo zvykne a přestane pak působit jako povzbuzovač. Podle výzkumu je nejúčinější při podávání maximálně dva až třikrát týdně.
Při požití vyšších dávek může dojít k předávkování organismu, které se projevuje bolestí žaludku (překyselení), infarktem a problémy s ledvinami. Navíc velké množství kofeinu může mít tzv. útlumový efekt. Kofein zabírá velmi rychle, ale jeho účinky však rychle vyprchají.
Sledujte nás na sociálních sítích: