Úsměv a samotné usmívání, i když je vykonáno jaksi vědomě a usilovně, zlepšuje náladu. Pokud se člověk začne vědomě usmívat, po chvíli u něj dojde k zlepšení nálady. Je to podle psychologů vrozený mechanismus, který je však dnes výrazně ohrožen technikami plastické chirurgie.
Podle newyorských expertů je zvláště nebezpečný botox, umrtvující mimické svaly. Když se totiž člověk nemůže usmívat „fyzicky“, není schopen to prožívat ani vnitřně psychicky.
Nová studie z Columbia University prokázala, že obličejová mimika ovlivňuje emocionální zkušenost člověka. Osoba s omezenou schopností obličejové mimiky má také velmi omezenou schopnost vnímat různé emoce.
„S botoxem sice osoba může reagovat normálně na emocionální událost, jako třeba na smutnou scénu ve filmu, ale protože nebude schopen pohybovat svaly v obličeji, mozek nedostane adekvátní zpětnou vazbu o obličejové mimice,“ uvedl doktor Joshua Davis z Columbia University v New Yorku.
Při srovnávací experimentální studii osob s botoxem a bez botoxu první skupina po aplikaci umrtvující látky do obličeje vykazovala výrazný pokles vnímání síly emocí. A to pak především těch pozitivních.
„Pouhý akt vědomého usmívání může pomoci zvednout náladu a cítit se šťastně, zatímco mračení může náladu naopak zkazit,“ dodal Davis.
Sledujte nás na sociálních sítích: