Výsledky některých studií člověku na radosti nepřidají. Rozhodně ženy nepotěší výsledek výzkumu kalifornských genetiků, kteří se zabývali tím, co mnohé dámy během života musejí na sobě pozorovat. Prsní tkáň stárne rychleji než zbytek těla, takže i na relativně pevném těle ženy středního věku můžou být prsy povislé a vrásčité. Třebaže jinde moc vrásek dotyčná nemá.
Podle kalifornských vědců za to může naše genetická výbava, podle níž biologické hodiny v poprsí tikají rychleji než ve zbytku těla.
„Zdravá prsní tkáň je asi o dva až tři roky starší než zbytek těla,“ tvrdí profesor genetiky Steve Horvath z University of California v Los Angeles.
Zabývá se léta výzkumem molekulárně biologického procesu zvaného metylace, která mění DNA a způsobuje stárnutí dědičné informace. U jedenapadesáti různých typů tkání a buněk pak dokázal popsat biologické hodiny založené na tom, jak míra metylace DNA odráží vliv věku od nitroděložního vývoje po stáří 101 let.
„Když má navíc žena rakovinu prsu, zdravá tkáň vedle nádoru je v průměru o dvanáct let starší než tkáně ve zbytku těla,“ tvrdí profesor Horvath.
Biologické hodiny v lidském těle přitom neodbíjejí pořád stejnou rychlostí.
„Odbíjejí mnohem rychleji, když se narodíme a vyrůstáme od raného dětství do puberty, pak se zpomalí na konstantní rychlost, zhruba kolem dvacátého roku života,“ tvrdí profesor Horvath.
Sledujte nás na sociálních sítích: