Před třiceti tisíci let neznali lidé stáří. Nedožili se ho totiž. Podle paleoantropologů z Michiganu totiž v paleolitu lidé jen výjimečně přežívali třicáté narozeniny. Velmi nepočetnou skupinku stařešinů tak tvořili jedinci, kteří se dožili pětatřicátých narozenin.
„Staří lidé, tady se myslí ti, kteří měli víc než třicet let, tvořili jen mizivý podíl tehdejší populace,“ tvrdí Rachel Caspari z Central Michigan University. Před třiceti tisíci let se však stalo něco, co vedlo ke změně a prodloužení života. Najednou těch, kteří přežili třicáté narozeniny, bylo výrazně víc. A věk se prodlužoval.
V mladém a pozdním paleolitu také začali populace moderních lidí poprvé početně růst a tvořit složité umění, používat symboly a kolonizovat méně klimaticky příznivé oblasti světa. V prodloužení délky života přitom podle Caspari hrála klíčovou roli kultura. Tedy změna způsobu života, který umožňoval přežití starých lidí a péči o ně.
„Hlavním důvodem, proč se délka života za posledních sto padesát let téměř zdvojnásobila, je fakt, že prudce klesla úmrtnost novorozenců. A tím, že staří lidé před třiceti tisíci let začali ve společnosti přežívat, vedlo ke kulturní změně, a přežití novorozenců a dětí zase zásadně změnilo moderní společnost,“ tvrdí Caspari.
Sledujte nás na sociálních sítích: