Mnoho lidí dosahuje špičkových výkonů, aniž by to sami poznali. Možná také patříte k těm, co mají příliš malé sebevědomí.
Ať už v rodině, ve společenské sféře nebo v práci, dosahují lidé působivých úspěchů. Někteří se trpělivě a s láskou starají o své stárnoucí rodiče, jiní jsou vždy tím kamarádem, který vše zorganizuje nebo je vyslechne, a někteří, přestože mají své povinnosti, mají vždy čas odpovědět na otázky kolegů.
Mnoho z těchto lidí si však ani neuvědomuje, čeho ve svém každodenním životě skutečně dosahují. Přestože vědí, co dělají a dokážou, berou to jako samozřejmost, co nestojí za zmínku. Důvodem je obvykle nízké sebevědomí, které poznáte třeba podle následujících charakteristik.
Nechcete nikoho žádat o pomoc
Mohli byste požádat svého šikovného souseda, aby vám ukázal, jak vyměnit duši na kolo, ale raději to uděláte sami pomocí online tutoriálů a návodů? Malá rada by vám výrazně ulehčila práci, ale nenapadlo by vás, že se na to zeptáte svého nadřízeného? Lidé s nízkým sebevědomím věří, že si nezaslouží pomoc a podporu. Jejich hlavní prioritou je pokud možno nikoho neobtěžovat.
Obviňujete se z cizích chyb
Myslíte si, že když někdo zapomněl na rande nebo schůzku s vámi, měli jste mu to znovu připomenout? Když dojde k nedorozumění, domníváte se obecně, že jste se špatně vyjádřili nebo že jste toho druhého špatně pochopili? Kdykoli se něco pokazí, lidé s narušeným sebevědomím předpokládají, že je to nějak jejich chyba. To, co vyrovnanější lidé považují za smůlu, za kterou mohou alespoň zčásti jiní lidé, vy se považujete primárně nebo výhradně za odpovědné.
Snesete raději negativní kritiku než pozitivní
Cítíte vděčnost, uznání a úlevu, když vás někdo upozorní na chyby nebo vám poskytne zpětnou vazbu, která vám ukáže, v čem se můžete zlepšit? A na druhou stranu jste podrážděný a nevyrovnaný, když vás někdo chválí? Relativizujete pozitivní zpětnou vazbu – výslovně nebo alespoň ve své hlavě – zatímco s negativní většinou souhlasíte?
Lidé, kteří si o sobě nemyslí, že jsou v něčem dobří, obvykle nemohou věřit druhým lidem, když je v něčem chválí. Často věří, že se ostatní mýlí nebo možná nejsou upřímní. Negativní komentáře naopak potvrzují sebeobraz těchto lidí, takže je mohou snáze přijmout a zpracovat.
Neúspěchy si pamatujete více než své úspěchy
Když se podíváte zpět, dokážete rychle vypočítat hned několik případů, kdy jste selhali nebo udělali něco špatně, ale jen na pár věcí, na které jste skutečně hrdí? Lidé s nízkým sebevědomím většinou vlastní úspěchy jako takové neprožívají, alespoň ne naplno a intenzivně. Proto jim v mysli neutkví jako zvláštní okamžiky. Na druhou stranu neúspěchy potvrzují jejich očekávání a postoj k sobě samým, proto je mají pevně uložené ve vzpomínkách.
Nepochybujete, že vaše hodnota odpovídá vašemu příspěvku
Existuje podle vás neoddělitelná souvislost mezi vašimi úspěchy a vaší hodnotou jako jednotlivce? Například takovým způsobem, že si zasloužíte být milován pouze tehdy, když jste dobrá matka, kamarádka, sestra? Že máte právo na svou práci jen tehdy, pokud ze sebe vždy vydáte to nejlepší, co nejčastěji překonáte očekávání, která jsou na vás kladena, a nebudete mít žádné zvláštní nároky?
Tato perspektiva se obvykle lidem, kteří mají nízké sebevědomí, jeví jako samozřejmá. Ve skutečnosti ale není. Každý, kdo vnímá svoji existenci jako hodnotnou a oprávněnou, bez ohledu na svůj vlastní přínos, si neklade žádné podmínky, aby si zasloužil něco dobrého, nebo dokonce aby si vůbec zasloužil žít.
Co dělat s nízkým sebevědomím
Nedostatek sebeúcty a respektu obvykle nelze napravit přes noc. Narušený pocit sebeúcty je často důsledkem raného, někdy dlouhodobého vlivu, který se s přibývajícími zkušenostmi prostřednictvím určitých vzorců vnímání a interpretace stále více utvrzuje. Prvním krokem nebo podpůrným opatřením může být pozorování sebe sama a vědomé jednání proti svým vlastním zvykům v určitých situacích.
Můžete například konkrétně požádat o pomoc. Nebo si každý večer připomeňte úspěch dne. Jakmile se zachováte jinak nebo začnete jinak myslet, změní to zkušenosti a emoce, které prožíváte – jak vůči svým činům, tak vůči sobě.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: