Sklo jako zelený recyklační vyslanec, král udržitelnosti a eko mírotvůrce? Ne tak rychle. S množstvím energie potřebné pro jeho výrobu a recyklaci je na tom hůře než kritizovaný plast.
Ze všech stran se ozývá, že cesta k udržitelné budoucnosti vede přes třídění odpadu. Nelze popřít, že jeho hromady dávno překročily únosnou hranici, kvůli čemuž se horší životní prostředí a tenčí přírodní zdroje. Podle údajů (1) z Evropské komise své odpadky aktivně třídí přibližně 70 procent obyvatel starého kontinentu, což je pro redukci skládek, úsporu energií i recyklaci nadějná zpráva.
Ať to cinká!
Mezi neoblíbenější materiály, které s radostí nosíme do barevně označených kontejnerů, bezpochyby patří sklo. Obaly z něj tvořené jsou ceněné pro svůj estetický vzhled i šetrnost k životnímu prostředí, zvláště ve srovnání s plastovými variantami. Právě proto považujeme sklo za jednu z nejlepších i nejudržitelnějších možností, protože je 100procentně recyklovatelné a může být bez ztráty kvality používáno zas a znova, klidně i stokrát nebo tisíckrát. Není to učiněný dar a hotový zázrak? Prý ne. S jeho eko zeleností to tak žhavé není.
Srovnání, které budí vášně i rozruch
Naznačuje to nedává studie (2) amerických vědců z Massachusettské univerzity v Amherstu, kterou zveřejnil magazín Sustainability. Experti jejím prostřednictvím porovnávali obalové materiály ze skla, kartonu, hliníku a plastu s cílem upozornit na to, že i když sklo může být neomezeně použitelné, jeho celková udržitelnost je relativní. „Navzdory tomu, že si ho většina lidí idealizuje jako nejudržitelnější produkt, jiné obaly si v tomto směru vedou mnohem lépe, pokud se zohlední jejich celý životní cyklus,“ vysvětluje hlavní autorka studie, kterou je jihoafricko-americká akademička Nomzamo Dlamini (3). „Je šokující, že navzdory všeobecnému přesvědčení vyžaduje výroba a recyklace skla mnohem více energie než výroba a recyklace plastů,“ překvapuje tato dáma.
Zdroje: (1) www.food.ec.europa.eu/safety/food-waste_en, (2) www.mdpi.com/2071-1050/16/14/6202, (2)www.mdpi.com/2071-1050/16/14/6202,(3) www.sciencedaily.com/releases/2024/07/240730133953.htm
Sledujte nás na sociálních sítích: