Během týdne trávíme většinu dne na pracovišti. Pokud nás však toto místo soustavně obírá o energii, je to pravděpodobně toxické pracovní prostředí, kterému bychom měli rychle ukázat záda.
V dnešní době změnit zaměstnání není problém. Někdo chce vyzkoušet novou kariéru, najít to pravé nebo se jen do práce těšit. Pokud už nás práce nebaví nebo nám pracovní atmosféra nedělá dobře, je lepší skončit. Ale samozřejmě by bylo hezké, kdybychom tohle vůbec řešit nemuseli. Ještě než do práce nastoupíte, už existují varovné signály, které mohou naznačovat toxické pracovní prostředí.
Když vám práce ubližuje
Jasně, sem tam trocha stresu z termínů v práci je úplně normální a prostě k tomu patří. To, že nevycházíte dobře s každým kolegou, není také důvodem k panice. Pokud se však sejde příliš mnoho negativních věcí, toxické pracovní prostředí nám může skutečně způsobit problémy. Nálada mezi zaměstnanci je na historickém minimu, vztah s nadřízenými je naprosto kontraproduktivní a nikomu se sem moc nechce. Výsledek: Stále více lidí trpí psychickými nebo fyzickými potížemi – klíčové slovo vyhoření. A co je na tom nejhorší: Problémy na našem pracovišti většinou zlehčujeme a náš pokračující boj jednoduše označíme za „stresovou fázi“ – ale to to bohužel nezlepšuje.
Příznaky nezdravého pracovního prostředí
Toxické prostředí často poznáme, až když je pozdě. Jsme úplně vyhořelí, nešťastní, vystresovaní a jen stěží se dokážeme motivovat k rannímu nástupu do práce. Následujících pět příznaků jasně ukazuje na nezdravé pracovní prostředí.
Reklama mluví sama za sebe
Ještě předtím, než se vůbec ucházíte o práci, doporučujeme vyhledat o svém potenciálním zaměstnavateli posudky bývalých zaměstnanců. Podívejte se pozorně na obecné hodnocení pracoviště a udělejte si autentický dojem, co můžete od pracovního poměru očekávat. Pokud se mluví hlavně o špatném firemním klimatu, nepříjemných kolezích a kontrolních hierarchiích, je lepší se porozhlédnout jinde.
Usměvaví kolegové? Žádný
Možná, že při pracovním pohovoru absolvujete krátkou prohlídku vaší budoucí kanceláře a budoucí kolegy. Zaměřte se na jejich mimiku: Připadají vám vystresovaní a unavení nebo se zdají vyrovnanější? Samozřejmě, že nikdo na tomto světě nechodí neustále s úsměvem na tváři, ale z výrazu jejich obličeje můžete hodně vyčíst o potenciálně toxické pracovní atmosféře.
Neprobíhá běžná komunikace
Právě jste nastoupili do nové práce, když si všimnete, že se cítíte docela sami. Obvykle, zejména v prvních měsících, by mezi vámi a vaším manažerem měla proběhnout živá výměna názorů, diskuse o vašem pokroku, možných problémech a administrativních záležitostech. Pokud po tom však není ani stopy, je dost možné, že jste spadli do toxického pracovního prostředí. Samozřejmě, že kvůli stresu z každodenní práce lze nějaké schůzky odložit, ale pokud jakýkoli pokus o komunikaci z vaší strany selže, je to bohužel špatné znamení.
Kritika je častější než chvála
Všichni potřebujeme k rozvoji zpětnou vazbu, pozitivní i negativní. Ani na jedno by se nemělo zapomínat. Dobrý vedoucí to ve skutečnosti velmi dobře ví. Slyšet jako zaměstnanec neustálou kritiku může být časem neuvěřitelně demotivující a depresivní. V určitém okamžiku se ptáte sami sebe, proč to všechno děláte, když stejně vždycky všechno děláte špatně. Chvála a kritika by měly jít ruku v ruce, aby byly efektivnější. Pokud vám uznání od vašeho zaměstnavatele spolu s veškerou kritikou chybí, je to rozhodně známka toxického pracovního prostředí, ve kterém nemůžete dále růst.
Všichni zaměstnanci jsou „jako rodina“
Buďte opatrní, pokud se během pohovoru ozve, že firma je „jako velká rodina“ a že spolu rádi tráví i volný čas. Věta je problematická v několika rovinách: 1. Normálně už máte rodinu a okruh přátel a stejně na ně nemáte kromě zaměstnání vždy dostatek času. Pokud tedy nechcete svůj vzácný volný čas věnovat pracovnímu prostředí, měli byste zde zpozornět. 2. Prohlášení „Jsme rodina“ příliš často neznamenají nic jiného než neplacené přesčasy a práci navíc – často maskované údajně „pěknými“ nabídkami, jako je stolní fotbálek nebo povinné pití po práci. Kdo stále odchází včas, nechává svůj tým a (náhradní) rodinu v očích svých nadřízených na holičkách a nemusí mít dostatek chuti a vášně pro zadanou práci. Když práce na projektech pokračuje po normálním osmihodinovém pracovním dni u stolního fotbalu nebo v luxusních limuzínách, je to stále jen jedna věc: práce.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: