Zhubněte bez hladovění: Kupte si červené příbory!

Barva talířů a prostření stolu může výrazně ovlivňovat psychické nastavení konzumentů. Jenže výrazný vliv na vnímání chuti jídla může mít i barva příboru a jeho střenek. Podle vědců z Oxfordské univerzity by se měli lidé vyhnout zcela červenému příboru. Kdo totiž předloží svůj kulinářský výtvor ke konzumaci příborem této barvy, nedočká se žádných pochval a valného úspěchu.

Z červeného příboru lidem chutná nejméně, neboť tato barva potlačuje chuť k jídlu. Vyplývá to z experimentálních výzkumů na Oxfordské univerzitě, kde zjistili také třeba to, že sýr chutná slaněji, když je podáván z nože, než když je do úst vkládán vidličkou.

Jogurt chutná hustěji a je považován za dražší, když je podáván ze světlé plastové lžičky. Sladčeji a dráž vypadá bílý jogurt na bílé lžičce, na níž růžový jogurt působí laciněji. Ale na černé lžičce naopak chutná lépe a je považován za dražší růžový jogurt. Na modré lžičce lidem růžový jogurt chutná slaněji než bílý.

„Barva jídla se jeví odlišně s ohledem na pozadí, na němž je servírováno (talíř či příbory), a proto chutná odlišně,“ tvrdí doktorka Vanessa Harrar z Oxfordské univerzity.

Podle psychologa Charlese Spenceho, jednoho z autorů výzkumu, je dobré servírovat jídlo s velkými a dojem působícími příbory. Pokrm z nich chutná nejlépe.

„Čím více příbor váží a je výraznější, tím lépe, jídlo z něj chutná mnohem víc, lidé mají pocit, že s luxusním a těžkým příborem dostávají lepší jídlo,“ tvrdí profesor Spence.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Valentýnské tousty

15min
(20 hlasů)

Omeleta s jarní cibulkou

35min
(31 hlasů)
Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

V tomto týdnu můžete cítit, že se věci kolem vás zrychlují. Práce i osobní projekty mohou nabrat na intenzitě, což vás může přivést k nečekaným výzvám. Vaše schopnost rychle reagovat na změny vám však pomůže vypořádat se se vším... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat