Epidemiologové z Londýna prokázali, že městská hromadná doprava není z hlediska nákazy virovými onemocněními dýchacích cest tak nebezpečná, jak se dosud soudilo. Lidé dopravující se metrem, autobusy, tramvajemi či trolejbusy onemocní chřipkou dokonce s menší pravděpodobností, než když cestují vozem.
Podle výzkumu epidemiologů z London School of Hygiene and Tropical Medicine se ze šesti tisíc sledovaných osob nakazili chřipkou cestující městskou hromadnou dopravou méně často než ti, kteří využívají k přepravě do zaměstnání či po městě jiné dopravní prostředky.
Pokud už člověk nemocný či nachlazený je, pak se při cestování MHD jeho stav skutečně zhorší. Z hlediska primární nákazy ale metro či autobus nejsou nijak rizikovější. Naopak. Riziko je u nich nižší než v případě automobilu, jízdy na kole či chůze pěšky.
„Tyto důkazy jsou pro všechny včetně odborníků bezpochyby velikým překvapením, většina pracujících viní za svou chorobu špatné počasí a cestu městskou hromadnou dopravou. V Londýně, kde většina lidí cestuje veřejnou dopravou, není míra nákazy v metru či autobuse vyšší než v autě, dokonce je trochu nižší,“ tvrdí autoři studie doktoři Alma Adler a Ken Eames z London School of Hygiene and Tropical Medicine.
Sledujte nás na sociálních sítích: