Co je to vlastně ta uhlíková stopa, kterou po sobě všude zanecháváme? A proč životní prostředí doslova devastuje?
Čelíme klimatické krizi, která je snad den ode dne větší a větší. A je to i naše „zásluha“, protože uhlíková stopa (měřítko dopadu lidské činnosti), kterou po sobě zanecháváme, hraje nemalou roli v emisích skleníkových plynů i globálním oteplování. S oteplováním klimatu se zase mění režimy srážek, roste výpar, tají ledovce a stoupají hladiny moří, což jsou faktory ovlivňující dostupnost pitné vody. Její omezené množství pociťuje nejen lidská populace, ale pochopitelně i zvířata a rostliny. Hrozba je to však i pro různá průmyslová odvětví, kvůli čemuž může váznout ekonomika. A takhle by se dalo pokračovat dál a dál, ale pro nastínění situace to asi stačí, že? Jak se dá osobní uhlíková stopa snížit? Když se chce, způsob se vždycky najde…
Úspornost má své kouzlo
Kdo šetří, má za tři. A plýtvání má obrovský dopad nejen na peněženku, ale i životní prostředí. Věděli jste, že každý další stupeň k vytopení nebo naopak ochlazení místnosti zvyšuje spotřebu energie o neuvěřitelných 5 až 10 procent (1)? U manipulace s termostatem tedy platí úloví o dvojím měření a jednom řezání. Šetřit by se mělo i s vodou, která začíná být vzácnou komoditou. Proč ji tedy mít zbytečně puštěnou u čistění zubů? A není k zalévání lepší „dešťovka“? Sprchování také nemusí trvat půl hodiny, viďte?
Ekologické čištění a nákupy s rozmyslem
Úklidové prostředky jsou k zachování čistoty nutností. Problém ale je, že většina těchto prostředků obsahuje toxické chemické látky, které se pak uvolňují do životního prostředí. Jde tomu však zabránit. Zajeďte s nákupním košíkem do ekologické sekce a zvolte šetrnější přípravky na přírodní bázi. A až budete nakupovat jídlo na celý týden, myslete na to, že průměrný člověk ročně vyhodí něco kolem 60 kilogramů nesnězeného jídla (2), které pak končí na skládkách. Plýtvání potravinami představuje asi 10 procent celosvětových emisí skleníkových plynů (3). Na hraně je to ovšem i oblečením – toho se ročně vyhazuje zhruba 23 kilogramů. Vážně potřebujete další modrý svetr? Vidíte, snížení uhlíkové stopy vlastně není tak složité. A zlepšit svět, alespoň svým malým způsobem, může opravdu každý.
Zdroje: (1) www.yourhome.gov.au/energy/heating-and-cooling, (2) www.natur.cuni.cz/eng/aktuality/popular-science/popular-science-how-much-food-do-czech-households-waste, (3) www.foodbank.org.au/food-waste-facts-in-australia/?state=vic (4)www.cleanup.org.au/fastfashion
Sledujte nás na sociálních sítích: