Procedurální paměť, nazývaná také implicitní paměť, je typem dlouhodobé paměti, která se podílí na provádění různých akcí a dovedností. Jak funguje?
Procedurální vzpomínky se začínají formovat velmi brzy v životě – jakmile se začnete učit chodit, mluvit, jíst a hrát si. Tyto vzpomínky jsou tak zakořeněné, že jsou téměř automatické. Nemusíte vědomě přemýšlet o tom, jak tyto motorické dovednosti provádět; prostě je děláte bez velkého přemýšlení. Jakmile se je naučíte, nemusíte si vědomě připomínat, jak proces funguje.
Jak se tvoří procedurální vzpomínky
Procedurální vzpomínky se tvoří, když jsou vytvořena spojení mezi synapsemi, mezerami na konci neuronu, které umožňují průchod signálů. Čím častěji se akce provádí, tím více se synapse prohlubují. Postupem času tyto synaptické cesty sílí a samotné akce se automatizují.
Některé mozkové poruchy nebo stavy mohou ovlivnit procedurální paměť. Jednou z nich je Parkinsova choroba. Také lidé, kteří prodělali mrtvici, si mohou všimnout procedurálních problémů s pamětí.
Pokud máte zájem o zlepšení své procedurální paměti, mohou vám pomoci tyto strategie:
Dopřejte si dostatečný spánek
Spánek má u zdravých jedinců na procesní paměť pozitivní vliv. Takže rozvoj návyků a chování, které podporují spánek, může pomoci procedurální paměť.
Procvičování sekvenčních akcí
Procvičování akcí, které pokaždé sledují stejné kroky, vám také může pomoci zlepšit paměť. Příkladem může být opakované hraní stejné písně na hudební nástroj.
Zapracujte na svých motorických dovednostech
Také silné motorické dovednosti mají ochranný účinek proti poklesu procedurální paměti související s věkem. Chcete-li tohoto efektu využít, pravidelně provádějte činnosti, které vyžadují svalovou koordinaci, jako je házení míčem nebo stisknutí tlačítka.
Zdroj: www.en.wikipedia.org/wiki/Procedural_memory
Sledujte nás na sociálních sítích: