Jsou muži k nepořádku slepí? Nebo k uklízení jen nejsou geneticky naprogramovaní? Samá voda. Důvod, proč nevezmou hadr do ruky, je úplně někde jinde!
Běžný den v běžné domácnosti vypadá tak, že muži tráví úklidem minimum času, zatímco ženy nevědí, co dřív (1). Ostatně, prach se sám neutře a koš nevynese. Nádobí také samo nenaskáče do myčky a to stejné platí i v případě špinavého prádla, kterému se do pračky holt musí pomoct, že? Něžné pohlaví je tedy spojováno s čistotou a pořádkem, to silnější spíše s bordelářstvím. Jako by snad tu domácí spoušť ani nevidělo!
Když dva dělají totéž, není to totéž
Muž vejde do místnosti a ty špinavé talíře na kuchyňské lince prostě přehlédne. Selhává tady snad periferní vidění? Ve stejný okamžik přijde jeho partnerka, které do očí uhodí nejen zaneřáděné nádobí, ale i drobky od snídaně, nedojedený jogurt, nakousnutý croissant, flekatá podlaha a otisk dětské ruky na okně. Jsou tedy pánové k nepořádku slepí, což by mnohé vysvětlilo? Původně si to vědci skutečně mysleli (2), ale opak je pravdou. Obě pohlaví vidí naprosto stejné věci. Problémem je to, že jen od jednoho se očekává náprava. Hádejte, od kterého…
Ty jsi tady hospodyňka!
Stejně jako mnoho předchozích studií, tak i ta nedávná prokázala, že když naši partneři doma něco poklidí, zabere jim to s bídou deset minut denně, zatímco nám ženám v průměru hodinu a dvacet minut (3). Ovšem tento konkrétní výzkum si na tuto nerovnost trochu více posvítil a pátral po důvodu. Vyplynulo z něj pak to, že se zde jaksi liší společenská očekávání. Jinými slovy – ženy nechtějí být pranýřovány za to, že nemají neposkvrněný domov. Vědomí, že přijde třeba neohlášená návštěva, která si o nepořádku pomyslí své, je pak motivuje mnohdy i k přehnanému uklízení. Jenže od mužů se nepořádek tak nějak přirozeně očekává, proto se negativních reakcí jen málokdy dočkají. Tak k čemu se zbytečně snažit a honit?
Zdroje: (1) www.bls.gov/tus/home.htm, (2) www.telegraph.co.uk/women/womens-life/9789921/Sexism-or-ignorance-Men-who-fail-to-do-housework-often-dont-see-the-need.html, (3) www.journals.sagepub.com/doi/10.1177/0049124119852395
Sledujte nás na sociálních sítích: