Empatii si obecně představujeme jako schopnost vžít se do situace jiné osoby. Je však možné mít několik typů empatie.
Kognitivní empatie je poznání toho, jak ostatní lidé myslí a cítí, zatímco emocionální empatie znamená vcítění se do emocí jiné osoby. I když jsou zcela odlišné, jak kognitivní, tak emoční empatie jsou stejně důležité, aby nám pomohly vytvářet a udržovat spojení s ostatními.
Co je kognitivní empatie
Kognitivní empatie znamená, že dokážete porozumět pohledu jiné osoby. Označuje se také jako přijímání perspektivy druhého nebo vcítění se do kůže někoho jiného. To je něco jiného, než když se na situaci díváme z naší perspektivy.
Co je emoční empatie
Emoční empatie je, když se umíte vcítit do emoce jiné osoby. Pokud například sedíte blízko milované osoby a ta začne plakat, můžete začít být smutní i vy. To je emocionální empatie. To, co emocionálně prožívají druzí, má dopad na váš emocionální stav. Když zažíváme emoční empatii, posouváme se z kognitivní perspektivy do sdílené emoční zkušenosti.
Kognitivní vs. emoční empatie
Tyto dva různé druhy empatie odhalují způsoby, jakými jsme schopni navázat vztah s přítelem nebo členem rodiny v krizi. Mezi těmito dvěma typy empatie jsou však výrazné rozdíly. Sdílet emocionální zážitek s jinou osobou nebude možné, pokud budete mít příliš mnoho kognitivní empatie a nedostatek emoční empatie.
Představte si, že by někdo řekl: „Moje babička právě zemřela a byli jsme si opravdu blízcí,“ a pak začne plakat. V rámci kognitivní empatie bude odpověď: "Je mi to líto. Vím, že jsi smutný a že to, čím procházíš, je těžké."
Odpověď pod vlivem emoční empatie je: "Je mi líto, že slyším o vaší babičce. Vím, že vám chybí. Jsem tu pro vás.", doprovázená pláčem nebo jiným projevem smutku.
V rámci této velmi zjednodušené ilustrace můžeme získat představu o tom, jaké by to pro druhého mohlo být, kdybychom se zastavili u kognitivní empatie a nevnášeli do interakce emoční empatii.
Proč na empatii záleží
Empatie pomáhá spojovat lidi, posouvat je k sobě navzájem ve schopnosti pomáhat nebo léčit. Když projevíte hlubokou empatii, obranná energie druhých klesne a nahradí ji pozitivní energie. Pak můžete být kreativnější při řešení problémů.
Jak žijeme své životy v práci a doma, neustále komunikujeme a vyvažujeme dynamiku vztahů. Když nám chybí empatie, nejsme schopni tyto mezilidské vazby rozvíjet a pěstovat. To vede k napjatým vztahům, narušené důvěře, ztrátě vztahů nebo izolaci.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6243070/ - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: