Jste nesoustředění a špatně si organizujete čas? Lidé s ADHD se snadno nechají rozptýlit, mají velmi zájmově řízenou pozornost, často však činnosti nedokončí – a jsou špatně organizovaní. To opakovaně vede ke konfliktům ve všech oblastech života a často i k dalším duševním chorobám.
ADHD se za nemoc dospělých považuje teprve několik let. Předpokládá se, že u zhruba 60 procent postižených dětí porucha nepřestane ani po 18. roce života (1).
ADHD v dospělosti
Příznaky se však v dospělosti mění svým typem a závažností. Motorické nutkání k pohybu u dětí může u dospělých vystřídat neustálý vnitřní neklid. Na druhou stranu snížená pozornost s dezorganizací, „prokrastinací“ nebo změnami nálady může být více patrná. Zda je potřeba ADHD léčit, vždy závisí na individuálním utrpení postižených (1). Některým pomáhá jen znalost těchto souvislostí.
Příčiny ADHD
Příčiny ADHD nejsou dosud plně objasněné. Bylo však prokázáno, že porucha je způsobena genetickými faktory a faktory prostředí (2).
Genetické vlivy
Existuje výrazný genetický vliv. Pokud má jeden člen rodiny ADHD, je riziko pro ostatní členy až pětkrát vyšší. Mnoho rodičů najde vysvětlení svých vlastních problémů, až když jejich dítě projeví známky ADHD (2).
Vlivy prostředí
Mezi vnější rizikové faktory patří komplikace v těhotenství a porodu, nízká porodní hmotnost, infekce a toxiny, jako je zneužívání alkoholu nebo nikotinu, a poruchy centrálního nervového systému (2).
Běžné příznaky ADHD u dospělých
Porucha pozornosti
Úkoly, které vyžadují dlouhodobé soustředění, zvládají postižení špatně, zvláště když se zdají nezajímavé. Rychle se začnete nudit, nebo jste unavení. Nedokážete dobře třídit smyslové dojmy a ty vás rozptylují. Každý detail se zdá stejně důležitý, ztrácíte se v detailech. Obecně platí, že ti, kterých se to týká, mají tendenci zabřednout, prokrastinovat nebo nedokončit věci. Pracují neefektivně a pomalu, zapomínají na schůzky nebo ztrácí věci. To vede k frustraci a hněvu. Výsledkem může být celkové vyčerpání, nezájem, podrážděnost a ztráta pudu.
Existuje však i fenomén „hyperfocus“, kdy se lidé s ADHD pohltí tématem, které je zajímá, a zapomenou na vše kolem sebe (3).
Hyperaktivita
Postižení jsou neklidní a vnitřně napjatí. Nápadné je neustálé mluvení a neklid v sedě. Svou hyperaktivitu se často snaží kompenzovat (nadměrným) cvičením. U dospělých často není motorický neklid tak výrazný jako u dětí, směřuje pak více dovnitř a postižený ho vnímá jako napětí a rozrušení. Potřeba střídání činností s nadměrnou volností pohybu je velká (3).
Impulzivita a ovlivnění lability
Impulzivní lidé mají tendenci dělat neuvážené činy a rozhodnutí, aniž by přemýšleli o dlouhodobějších důsledcích, čímž nakonec nejvíce ubližují sobě nebo svým blízkým. Lidé s ADHD jsou netrpěliví, touží po okamžité odměně, a snadno podráždění v mnoha každodenních situacích. Často mají nespoutaný tok řeči a druhým skáčou do řeči. Náhlé změny nálad s výbuchy vzteku kvůli maličkostem se střídají s nepochopitelným nadšením a euforií (3).
Souběžné poruchy u ADHD
Postižení trpí v souvislosti s ADHD i dalšími problémy v oblasti rodiny, vztahů nebo profese. Je pro ně těžší dokončit školení, často střídají zaměstnání, nebo jsou dokonce nezaměstnaní. Ve vztahu k tomu, co by mohli realizovat na základě svých intelektuálních schopností, obvykle zaostávají za svým potenciálem. Častěji se také rozcházejí. Obvyklé je také stěhování, kdy za sebou pálí všechny mosty. Pro ADHD je také typické zneužívání alkoholu, drog nebo nikotinu, delikvence nebo dluhy. Těžké poruchy sebevědomí jsou často spojeny s bezmocí. Rozvíjí se psychická zátěž jako poruchy spánku, příjmu potravy, syndrom vyhoření, nutkání, ale i poruchy osobnosti. Mezi nejčastější psychické poruchy patří deprese (40 %) (4).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441838/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7508636/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7999417/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724232/
Sledujte nás na sociálních sítích: