Kýchání je poloautonomní křečovité vylučování vzduchu nosem či ústy. Většinou je těžké ho zastavit, pakliže se rozjede, ale objevují se i situace, kdy si člověk moc přeje kýchnout, ale ono mu to nejde. Jak a čím si můžete pomoci?
Agresivní vůně, pyl, bakterie a další látky, které se nesou vzduchem, dráždí dýchací cesty a spouštějí svědění nosu. Kýchání je pak jen ochrannou reakcí organismu, které má dráždivé nečistoty, alergeny a viry dostat ven z těla (3). (Kýcháte, když se do nosu dostane signál, že nějaký podnět je potenciálně škodlivý nebo dráždivý.) Pokud si ale kýchnout nedokážete, je možné, že vám v nose něco uvízlo (malý předmět, spóry plísní a podobně) a tělo se pouze snaží onu látku vyloučit. Je-li to i váš případ, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste nad kýcháním převzali kontrolu (2).
Přivoňte k silnému koření
Koření, jako je pepř, skořice a kajenský pepř může vyvolat kýchání. Dráždí totiž nosní nervová zakončení. Jen buďte opatrní, abyste koření nevdechli, v nose by to dost pálilo!
Podívejte se do jasného světla
Někteří lidé začnou kýchat, když se podívají do jasného světla. Nazývá se to fotické kýchání, jež stimuluje nervový reflex.
Lechtejte se na vnitřní straně nosu
Vezměte kapesníček, jemně si ho vložte do nosu a pokuste se jím stimulovat jeho vnitřek. V podstatě polechtejte nervová zakončení nosu. (Samozřejmě si do něj nic agresivně nezasouvejte, hrozí poranění.) Pokud tato metoda nezabere, vytrhněte si z nosu chloupek. Vytrhávání chloupků v tomto orgánu stimuluje trojklanný nerv (část nervového systému, jež posílá pocity bolesti, dotyku a teploty z obličeje do mozku) a může vyvolat kýchání. Dopředu však počítejte s bolestí.
Zaměřte se na obočí
Jedná se o podobný trik jako u chloupků v nose. Popadněte pinzetu a začněte s úpravou obočí či zatoulaných chloupků v obličeji. I to může stimulovat trojklanný nerv a vyvolat kýchání. Stejně jako jiné věci, které zabírají jen a jen na vás. Ostatně, o tom, že je v této oblasti ještě dost nevyřešených věcí, svědčí třeba fakt, že kýchání se může objevit i v reakci na sexuální představy nebo orgasmus. Tyto neobvyklé spouštěče prý souvisejí s indiskrétní stimulací parasympatického nervového systému (1).
Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625373/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17956022/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387836/
Sledujte nás na sociálních sítích: