Většina z nás má viry a bakterie přenášející nejrůznější a více či méně zákeřné nemoci zafixované jako něco, před čím je třeba se chránit, ale o čem není nutné vědět víc, než že tu jsou a jak se před nimi chránit.
Ale s mikroorganismy je spojena celá řada zajímavostí. Časopise Allure Magazine se na ně zaměřil a uveřejnil několik čísel, jež se k nim vztahují. My vám přinášíme ta, jež nás zaujala.
36: Tolik let před naším letopočtem římský učenec Marcus Terentius Varro přišel s teorií, že nemoci se šíří z močálů prostřednictvím „miniaturních stvoření, které nelze spatřit pouhým okem“.
590: V tomto roce se na popud papeže Řehoře I. rozšířila jako reakce na kýchnutí věta „pozdrav pánbůh“. Důvodem byla skutečnost, že kýchání bylo spojováno s morem, a tak mělo přání před ním chránit.
3: Tolikrát denně nechával anglický král Jindřich VIII. vytírat podlahy a čistit stěny pokojů svého syna Edwarda ve snaze uchránit jej před nemocemi (Edward bohužel zemřel ve věku 15 let pravděpodobně na tuberkulózu).
18: Procento žen, které až do poloviny 19. století umíraly při porodu ve vietnamských porodnicích. Když pak původem maďarský lékař Ignaz Semmelweis v těchto zařízeních během svého působení přinutil tamní lékaře dezinfikovat si ruce před vyšetřováním pacientek, poklesla mortalita rodiček na 1,5 procenta.
1932: V tomto roce popsala herečka Jean Harlow svůj zážitek s producentem a režisérem Howardem Hughesem, pověstným panickým strachem z virů a bakterií: „Jednou jedl sušenku a nabídl mi, abych si kousla. Byla jsem v šoku – při tom, jak se bojí všech mikrobů, se takový čin v podstatě rovná žádosti o ruku!“
2,2 milionu: Přibližný počet Američanů, kterým byla diagnostikována obsedantně kompulzivní porucha, jež se ve většině případů mimo jiné projevuje posedlostí čistotou.
56 a 63: Tolik kilometrů za hodinu dosáhla v měření síla kýchnutí (pokud se odehrál v oblíbeném americkém seriálu bořiči mýtů – vyvrátit měl pověru, že při kýchnutí pošleme mikroby do okolí silou okolo 160 km/h).
67: Procento testerů líčidel, jež jsou k dispozici v obchodech, v nichž byli v rámci amerického výzkumu z roku 2005 nalezeni mikrobi typu streptokoků, stafylokoků nebo E. coli.
2: Procento uživatelů kontaktních čoček, kteří je používali bezpečně (vyplývá to z výzkumu provedeného americkými oftalmology v roce 2011). Nejčastější porušení pravidel spočívalo ve sprchování s čočkami, a tím vystavení je kontaktu s nesterilní vodou.
10 až 15: Vteřin, po něž bychom měli nechat účinkovat dezinfekci na rukou, aby byla opravdu účinná (teprve poté ruce otřete do sucha).
Sledujte nás na sociálních sítích: