Ženy a muži se fyziologicky liší v řadě mechanismů. A jedním z nich jsou také vnitřní biologické hodiny. U obou pohlaví se orgány a pochody v těle aktivují podle střídání dne a noci trochu jinak. Důsledkem toho je, že jsou ženy méně náchylné k účinkům rychlého přeletu mezi vzdálenými časovými zónami. Heterosexuální páry si tak možná povšimly, že tzv. jet lagem trpí partnerky méně než partneři.
Jet lag
Jako jet lag se označuje soubor symptomů, které vznikají poté, co člověk letí z jednoho časového pásma do jiného, které je ale od jeho původního vzdáleno o mnoho hodin. Tělo je v době odletu nastaveno kupříkladu na poledne. Pokud cesta trvá třeba šest hodin, očekává po přistání, že bude šest podvečer. Jenže v místě, kam přiletí – pakliže letí proti směru rotace planety – je teprve poledne. Než se mechanismy v těle sladí s časem řízeným střídáním noci a dne, dochází ke zmatkům ve fyziologických funkcích a nepříjemným symptomům.
Nesoulad vnitřních hodin
Ženy přitom zvládají tento nesoulad vnitřních hodin a chronologického času po přistání lépe. Rovněž lépe zvládají práci na směny.
„Ženy se jeví jako odolnější k narušení vnitřních biologických hodin, jako je třeba narušení vyvolané prací na směny nebo častou změnou časových pásem,“ tvrdí doktoři Sean Anderson a Garret FitzGerald z Pennsylvania University, kteří se zabývají výzkumem vlivu rozladění biologických hodin.
Ženy jdou většinou dříve do postele, spí déle, déle tráví spánek v hluboké fázi a dříve vstávají, takže jsou plně aktivní v první polovině dne. Muži naopak dosahují maxima aktivity až odpoledne a jsou čilí ještě večer, takže odcházejí do postele později.
Sledujte nás na sociálních sítích: