Včelí jed sice působí silné bolesti v místě vpichu, ale pokud vůči němu nemá člověk alergii, může být léčivý. Má silně protizánětlivé účinky, a dokonce zabíjí nádorové buňky. Antikancerogenním účinkům včelího jedu se věnuje stále více výzkumných týmů na světě. Nejnovější studie z Perthu potvrdila, že po aplikaci včelího jedu na zhoubný nádor prsu došlo k odumření sta procent jeho buněk.
Zatím to však bylo prokázáno jen v laboratorní tkáňové kultuře. Ale účinek melitinu, tedy hlavní složky včelího jedu, je ohromující. Podle australských autorů určitě představuje jednu z možných metod léčby rakoviny prsu.
Vědci ze Západoaustralské univerzity v Perthu testovali jed 312 včel z Austrálie, Irska a Anglie na různé typy těžko léčitelných nádorů prsu.
Jed zlikvidoval sto procent nádorových buněk, ale zdravým buňkám neublížil
„Sledovali jsme, jak včelí jed a melitin ovlivňují signální dráhy rakovinných buněk. Melitin brzdil signální dráhy v nádorových buňkách prsu potlačením aktivace receptoru,“ tvrdí autorka doktorka Ciara Duffy.
„Tento výzkum poskytuje další úžasný příklad toho, jak lze využít v přírodě se vyskytující sloučeninu k léčbě lidského onemocnění,“ tvrdí profesor Peter Klinken z Perthu.
Sledujte nás na sociálních sítích: