Mnoha lidem připadá, že jsou letos ptáci nějak víc slyšet. Není to však kvůli tomu, že by jich přibylo – opak je pravdou – ale že je méně hluku z aglomerací a dopravy. Kvůli nouzovému stavu, který většina zemí Evropy zavedla při řešení pandemie onemocnění COVID-19. Britští ornitologové se spojili s odborníky na měření hluku a zjistili, že zatímco hluk produkovaný člověkem je nejnižší za posledních třicet let, hluk životního prostředí – tedy produkovaný zvířaty a neživou přírodou – je slyšet výrazněji.
„Výhody pro životní prostředí, které plynou ze sociální izolace v nouzovém stavu, jako čistější ovzduší a voda, byly již zdokumentovány na celém světě. Nicméně většina z nás si prostě nemůže nevšimnout, že je venku mnohem méně hluku. Pokles objemu dopravy o devadesát procent vedlo ke snížení hluku až o deset decibelů, což je velmi mnoho,“ vysvětluje Reuben Peckham ze společnosti 24 Acoustics, která měřila hluk venku na mnoha místech Spojeného království.
Konečně vnímáme ptáky i ve městech
Lidé tedy vnímají ptáky jako hlasitější jen subjektivně. Ptáci nejsou hlasitější a není jich více. Jen jejich snažení nepřekrývá šum z dopravy a velkoměst.
„Mnoho lidí si možná všimlo, že jsou ptáci letos hlasitější než normálně. Reálně tomu tak není, ale obecný hluk produkovaný lidmi už tento přírodní hluk nepřekrývá. Protože je venkovní ruch mnohem tišší, ptačí zpěv je mnohem lépe slyšet, rozeznatelnější a je to velmi příjemný vedlejší účinek současné izolace,“ dodal Peckham v rozhovoru pro deník The Mail.
Sledujte nás na sociálních sítích: