V posledních dvaceti letech prudce ubylo čmeláků. Nejprve se mínilo, že za to můžou hlavně pesticidy užívané v zemědělství, protože ty likvidují populace všech divoce žijících i domácích včel. Jenže čmeláci mizí i z krajiny, kde s pesticidy nepřijdou do styku. Podle britských vědců za to může klimatická změna. Tyto chundelaté včely totiž sice dokážou opylovat květy i při teplotě deseti stupňů Celsia, kdy včela medonosná křehne a zůstává v úle, ale neumějí se vyrovnat s extrémními výkyvy teplot.
Klimatický chaos
Tak nazval tým vědců z britských a kanadských univerzit příčinu výrazného poklesu populací čmeláků v evropské přírodě. Ti nejrychleji mizí z teplejších oblastí Evropy a Severní Ameriky. V chladných horských oblastech a severních zeměpisných šířkách lze pozorovat osidlování území, která byla v minulosti klimaticky příliš nehostinná. Ale bohužel populace nejsou stabilní a počet čmeláků se nezvyšuje. Tento hmyz se pouze snaží uniknout příliš vysokým teplotám.
„Byli jsme poprvé schopni přesně dokázat velmi úzký vztah mezi místním vymíráním a rozšiřováním čmeláků kvůli klimatické změně, předložili jsme jasné otisky prstů klimatické změny, které můžou za pokles čmeláků, jež poslední desetiletí pozorujeme,“ svěřil BBC doktor Tim Newbold z Londýnské univerzity.
Ztráta druhového bohatství
„Pokles populací čmeláků jasně souvisí s klimatickou změnou, a především s extrémními teplotami a klimatickým chaosem, které klimatické změna vytváří,“ tvrdí doktor Peter Soroye z University of Ottawa, jenž na výzkumu spolupracoval.
„Tato nová studie jen přidává další důkazy k těm již nahromaděným, důkazy o alarmující celosvětové ztrátě druhového bohatství a o takové míře globální změny, která už přesáhla kritickou hranici pro to, aby ekosystém dokázal změnám odolávat a vyrovnat se s nimi,“ míní doktor Jonathan Bridle z University of Bristol.
Sledujte nás na sociálních sítích: