Hrozba jménem globální oteplování. Stále si myslíte, že se nás netýká, ale kde že, letos i vy jste si už museli všimnou, že je něco špatně. Zima byla letos poněkud velmi mírná a na stromech se již začínají objevovat první pupeny. To potvrzuje i nová snímkovací analýza Arktidy provedená čtyřiceti různými vědci z šestatřiceti institucí světa. Výsledky zrovna nejsou příznivé.
Podle vědců z šestatřiceti institucí světa se tundra zelená mnohem rychleji oproti prognózám. Kvůli globálnímu oteplování taje permafrost, trvale zmrzlá půda, která dovoluje růst trvalkám, keřům a menším stromům. To se z laického pohledu může jevit jako pozitivní, protože rostliny kumulují oxid uhličitý. Jenže právě vegetace urychluje další oteplování.
Důležitost permafrostu
Permafrost neboli věčně zmrzlá půda, je půda v polárních oblastech, která ani v létě nerozmrzá. Je to nejsvrchnější část litosféry, proto je tak důležitá. Tání permafrostu uvolňuje ve velkém metan a oxid uhličitý, ale vegetace navíc působí jako akumulátor tepla. Pokud je Arktida bílá a bez vegetace, je světlá, takže infračervené záření ze Slunce odráží zpět do vesmíru. Když ale kvůli vegetaci ztmavne, začne teplo pohlcovat. A rychleji se ohřívá. Dalo by se říci, že je to začarovaný kruh a skutečně bychom se měli zamyslet nad naším chováním k planetě.
Výsledky výzkumu
Velký projekt mapování tundry týmem vědců z celého světa pod vedením Isly Myers-Smith z Edinburské univerzity potvrzuje, že Arktida výrazně zezelenala a vegetace se rozšiřuje dál na sever.
„Nové technologie jako senzory na dronech, letadla a satelity nám jako vědcům umožňují lépe zaznamenat rozšiřující se plochy zeleně, které nacházíme v satelitních pixelech, jež mají každý rozlohu fotbalového hřiště,“ vysvětluje doktorka Myers-Smith.
Sledujte nás na sociálních sítích: