Nízké zastoupení žen v matematických oborech je výsledkem sexismu patriarchální společnosti. Dokazuje to výzkum neurologů z Pensylvánie. Muži a ženy se totiž při zpracovávání matematických úkolů nijak neliší. Chlapci nejsou lepší než dívky kvůli domnělým biologickým výhodám. V oboru se prosadí spíš jen proto, že se dlouhodobě replikuje domněnka, že mají pro matematiku lepší vlohy. Mozek obou pohlaví ale funguje stejně. Na úspěch v matematice má vliv jenom zralost nervové tkáně, nikoli pohlaví. Sexistické přisuzování matematiky mužům od útlého věku má velký vliv na to, proč je v oboru zastoupeno tak málo žen.
Dívky od dětství vyrůstají v tom, že jsou v matematice horší. Vědci z University of Chicago v experimentálním výzkumu zjistili, že když před testem z matematiky řeknou dívkám, že jsou v matematice lepší hoši, mají dívky v tomto testu horší výsledky, než když jim je řečeno, že jsou v matematice lepší dívky.
Neurologové z Carnegie Mellon University v Pensylvánii provedli jiný výzkum. Pomocí funkční magnetické rezonance sledovali mozky několika stovek osob při počítání. Ve vzorku byli děti i dospělí, ženy a muži.
Konec diskriminace
Výsledky jsou jasné. Mozek všech lidí pracoval stejně. Bylo jedno, jestli to byly ženy či muži, dívky nebo chlapci. Jediný rozdíl byl patrný v tom, jestli se jednalo o dospělé či děti. Mozek dospělých fungoval lépe než mozek dětí.
„Vědecké důkazy nesouhlasí s běžným názorem lidu. Pozorovali jsme funkce mozku u dětí a byly u všech stejné bez ohledu na pohlaví, takže doufáme, že dojde k přehodnocení očekávání u rodičů, učitelů i společnosti v tom, čeho můžou děti v matematice dosáhnout,“ věří jedna z autorů výzkumu doktorka Jessica Cantlonová.
Nejde jen o matematiku!
Vliv sexismu na úspěch v různých oborech lidské společnosti je dokumentován často.
„Není to jen to, že chlapci a dívky používají centra zpracovávající matematické úkoly stejným způsobem, ale že podobnosti jsou zcela viditelné v celém mozku. Je to důležité upozornění pro nás všechny, že jako lidé jsme si spíš podobní než rozdílní,“ dodává další autorka doktorka Alyssa Kerseyová.
Sledujte nás na sociálních sítích: