Lidé obecně věří mnoha stereotypním představám o předurčených vlastnostech jednotlivých pohlaví. A tak jsou muži vnímání jako lepší řidiči – i když způsobí více dopravních nehod než řidičky – a ženy jsou zase lepší v multitaskingu, protože dokážou žehlit, kojit dítě a u toho telefonovat. Jenže je to mýtus. Německá psycholožka Patricia Hirsch dokázala, že jsou ženy v multitaskingu stejně špatné jako muži.
Nelze říct, že jsou muži stejně dobří. Protože obě pohlaví jsou v tom velmi špatná. A při multitaskingu se dopouštějí značného množství chyb.
Stejný úspěch, stejné chyby
Doktorka Hirsch z Rýnsko-Vestfálské technické vysoké školy v Cáchách provedla řízený experiment, do něhož zapojila osmačtyřicet žen a stejný počet mužů. Ti měli třídit hlásky na souhlásky a samohlásky a čísla na lichá a sudá. Souhlásky, samohlásky, sudá a lichá čísla měly vždy svou klávesu. Zároveň museli dobrovolníci používat levou i pravou ruku podle toho, na které straně monitoru se znak objevil.
Obě pohlaví byla stejně rychlá a stejně přesná, když měla třídit buď jen hlásky, nebo jen čísla. Ale když měli muži a ženy třídit hlásky a čísla zároveň, mačkat čtyři různé klávesy a nepravidelně používat pravou nebo levou ruku, dělali stejné množství chyb.
Je to jen stereotyp
„Je to obecně přijatá víra, že v multitaskingu ženy předčí muže, protože mají zřejmě evoluční výhodu a větší praxi vyplývající ze schopnosti zvládat děti, domácnost a zaměstnání. Naše výsledky nepotvrzují široce přijímaný stereotyp, že jsou ženy v multitaskingu lepší než muži, minimálně v sekvenčním a souběžném multitaskingu, které jsme použili ve studii,“ uvádí doktorka Hirsch z Cách.
Její studii publikoval odborný časopis PLOS One.
Sledujte nás na sociálních sítích: