Moderní technologie samy o sobě problémem nejsou. Problematické je, že lidé s nimi neumějí zacházet, neumějí je efektivně používat tak, aby jim tyto pomáhaly zlepšit kvalitu života, sloužily svými funkcemi, ale nenarušovaly vztahy a nepoškozovaly zdraví. Odborníci dlouhodobě lidem radí, aby se do mobilů, tabletů či počítačů nekoukali večer dvě hodiny před odchodem do postele. Tyto přístroje vyzařují modrou část světelného spektra, která tělu říká – je ráno, bílý den. Jenže lidé na doporučení nedbají. Vzdát se chytrého telefonu nedokážou. Proto je jednodušší vymyslet bariéru, která bude blokovat modré světlo. A tou mohou být brýle se speciálními filtry.
Modré světlo omezuje tvorbu hormonu spánku melatoninu v mozku. Ten nedokáže rychle usnout a špatně spí. Člověk, který zírá do počítače, tabletu či chytrého telefonu před usnutím, je ozářen modrým světlem a mozek pak dlouho neumí přepnout do režimu usínání a spánku.
Když si ale lidé odpoledne nasadí ochranné brýle s filtrem, který modré světlo blokuje, nedojde k narušení melatoninového cyklu v mozku a člověk usne a spí pokojně, i když před usnutím používá moderní technologie.
Tvrdí to vědci z Amsterdamské univerzity.
„Velmi jednoduše jsme dokázali, že narušení spánku může být velmi snadno zvráceno minimalizací času, kdy je tělo vystaveno účinkům modrého světla… Náš výzkum naznačuje, že nošení brýlí redukujících modré světlo může omezit jeho účinek na spánek dospělých,“ tvrdí doktor Dirk Jan Stenvers z Amsterdamské univerzity.
Nejde jen o oči
Modré světlo z našich počítačů či mobilních telefonů ovšem nezatěžuje jen oči. Podle vědců by mohlo stát i za vráskami! Jak vyplývá z nejnovějších výzkumů, modré světlo dokonce vyvolává v kůži oxidativní stres více než UV záření. A bohužel pro moderního člověka toto světlo dnes září i v domácnosti z každého monitoru a displeje.
Z těchto technologií totiž na jeho kožní buňky září modré světlo především na oblast obličeje a okolí očí. Modrou část spektra emitují tablety, notebooky, počítače či chytré telefony.
„Nadměrné působení modrého světla urychluje oxidativní proces, modré světlo způsobuje nadměrnou pigmentaci, oxidativní účinky vyvolávají záněty a poškozují bariéru kůže, takže ta rychleji stárne, tvoří se nerovnosti na kůži, zašednutí pleti, nadměrná pigmentace a jemné rýhy a vrásky v obličeji,“ tvrdí dermatolog a profesor medicíny Howard Murad z University of California v Los Angeles.
Sledujte nás na sociálních sítích: