Dendrologové z Massachusetts tvrdí, že stromy ve městech vyžadují mnohem větší péči než jejich vrstevníci z venkova. Když se dva stejně staří a geneticky příbuzní jedinci rozdělí, a jeden se vysadí do města, zatímco druhý na venkově, první z nich poroste až čtyřikrát rychleji. Jenže také dvakrát dříve umře. Zvýšená koncentrace oxidu uhličitého ve městech má totiž na jeho život ambivalentní účinek.
Na jednu stranu strom díky vyšší koncentraci uhlíku vázaného v plynu rychleji roste – má větší zdroj vstupního materiálu pro fotosyntézu. Ale na druhou stranu rychlejší růst a metabolismus plus vyšší sucho a znečištění ve městě způsobí rychlejší odumírání.
Více péče
Města jsou v popředí zájmu při zavádění politiky omezování klimatické změny právě zvýšením výsadby zeleně ve městech, aby došlo ke snížení teploty vzduchu a také koncentrace oxidů uhlíku.
„My jsme ale zjistili, že pouze vysazovat stromy nestačí, ve městech potřebují mnohem větší péči než na venkově, aby přežily, a hlavně aby žily dlouho a předčasně neodumíraly,“ tvrdí doktor Ian Smith z Boston University.
Rychle, ale krátce
Udržet si tak ve městě dlouhověký baldachýn z větví a listí není snadné. I když stromy ve městech rychleji rostou, čistá ztráta uhlíku a úmrtnost jsou ve městech vyšší než na venkově.
U stromů platí tedy stejně to, co u živočichů a člověka. Rychlejší život – rychlejší metabolismus – jsou vyváženy kratší délkou života.
Sledujte nás na sociálních sítích: