Na dně Mariánského příkopu žijí unikátní bakterie, které dokážou rozkládat ropu. Ačkoli podobné organismy používají odborníci při řešení ropných havárií, ty objevené na nejhlubším místě planety jsou výjimečné. Navíc na dně Tichého oceánu v nejhlubším zářezu zemské kůry je jich enormní množství, takové nikde jinde zatím popsáno nebylo.
Mariánský příkop má 2,5 tisíce kilometrů na délku a v nejhlubším místě se zařezává do zemské kůry jedenáct kilometrů pod hladinu moře. V takové hloubce jsou už tak vysoké tlaky vody a panují takové fyzikální zákonitosti, že je zkoumání dna problematické i pomocí speciální techniky.
Neprobádané území
„Víme toho dnes více o Marsu než o nejhlubších místech oceánu,“ tvrdí profesor Siao-Chua Čang z Oceánské univerzity v Číně.
„Objevili jsme na dně Mariánského příkopu nový druh bakterie, která se živí rozkladem uhlovodíků,“ tvrdí doktor Jonathan Todd z University of East Anglia. Bakterie podle něj dokáže degradovat všechny organické uhlovodíky včetně ropy.
Následek znečištění? Spíš ne...
Podle biologů z Anglie jsou uhlovodíky v mořské vodě běžně v hloubkách šest tisíc metrů a větších. Výzkum v Mariánském příkopu naznačuje, že nepocházejí nutně ze znečištění na povrchu oceánů, ale produkují je také mikroorganismy žijící v těchto hloubkách.
Tlak vody na dně Mariánského příkopu lze přirovnat k zátěži mající rovnou tunu působící na centimetr čtvereční.
Sledujte nás na sociálních sítích: