Muži sice umějí lépe číst v mapách, ale pokud si má někdo vybavit projetou trasu, pak jsou lepšími navigátorkami ženy. Prokázala to experimentální studie z Mexika, podle níž ženy lépe poznají cestu z místa, kde už jednou byly.
Schopnost se u ženského pohlaví vyvinula podle expertů už před 2,5 milionu let, kdy ji potřebovaly jako sběračky.
Odborníci z mexické univerzity použili u populace tradiční mexické vesnice navigátory GPS a přístroje, měřící srdeční činnost. Poslali potom obyvatele vesnice na houby, přičemž GPS sledoval všechny podniknuté trasy a monitoring srdce zaznamenával výdej energie.
„Muži šplhali do vyšších poloh, chodili dále a využili o 70 procent více energie, ženy udělaly více zastávek, ale podle všeho lépe věděly, kde jsou,“ tvrdí experti z Mexické národní autonomní univerzity.
Jejich studie prý potvrzuje fakt, že mužské a ženské navigační schopnosti se vyvinuly před stovkami tisíc let podle toho, jaké funkce ve společnosti obě pohlaví vykonávala. Muži byli lovci, zatímco ženy sběračky. Muži si tak při lovu vytvářeli mentální mapu a svou pozici na ní. Ženy žádnou mentální mapu nemají, ale pamatují si orientační body.
„Tyto objevy dokazují, že si ženy lépe a pohotověji osvojují vyhledávací strategie, které využívají v životním stylu sběraček,“ vysvětluje autor studie Luis Pacheco-Cobos.
Sledujte nás na sociálních sítích: