Selfie fotky a sociální sítě z nás dělají chorobné narcisty

Psychologové z Itálie a Británie prokázali, že užívání sociálních sítí skutečně souvisí se zvýšením narcismu u člověka. Narcismus patří mezi vlastnosti tzv. temné triády. Je to negativní vlastnost, při níž člověk chorobně nadhodnocuje vlastní já, cítí se být nadřazeným ostatním a příliš se zaměřuje na sebeprezentaci a sebeprosazování či bezohledné naplňování vlastních potřeb. Autoři přitom tvrdí, že i člověk, který normálně zvýšenou formu narcistického chování neprojevuje, začne být mnohem větší narcis, pokud intenzivně používá sociální sítě založené na zveřejňování fotek a selfie snímků.

U osob, které používají intenzivně Instagram, Snapchat či Facebook, se o pětadvacet procent zvýší narcistické vlastnosti myšlení a chování. Autoři ze Swansea University a Milánské univerzity přitom zjistili, že to platí jen pro média a sítě založené na zveřejňování fotek a selfie snímků. Takže u osob, které tráví většinu času na Twitteru, vztah nepozorovali.

„Mnoho z pozorovaných osob se kvůli užívání těchto sítí a častému zveřejňování selfie snímků dostalo až do sféry narcistické poruchy osobnosti,“ tvrdí autoři.

Jedinci s narcistickou poruchou osobnosti o sobě smýšlejí jako o výjimečných bytostech, jejich exhibiocionismus má grandiózní formu. Často tvrdí, že mají na vše právo a svět a společnost jsou tu proto, aby naplňovaly jejich potřeby. Nezdráhají se k dosažení svých cílů a zájmů bezohledně využívat druhé.

„Čím je ale člověk přirozeně narcističtější, tím více používání sociálních sítí umocní jeho narcismus,“ tvrdí autoři.

Pozor i na deprese

Narcismus není jedinou poruchou, která se sociálními sítěmi a jejich používáním souvisí. Vědci z Harvardovy univerzity tvrdí, že zveřejňování velkého množství fotek na sociálních sítích vypovídá u člověka o depresivním onemocnění.

Odborníci z Harvardovy univerzity a Vermontu testovali příspěvky lidí na sociálních sítích. U všech osob pak zhodnotili míru depresivních symptomů. Analýzou obou se snažili odhalit vztah mezi povahou příspěvků a depresí. Vyšlo tak najevo, že jedinci, zveřejňující velké množství obrázků, mají deprese častěji.

„Představte si aplikaci, kterou si nainstalujete na mobil, který vám navrhne kontrolu u lékaře, protože vaše chování naznačuje, že máte problém a možná i vážnou mentální chorobu,“ dodává k závěrům jeden z autorů doktor Christopher Danforth.

„Dokázali jsme, že určité znaky deprese lze zjistit z příspěvků na sociálních sítích dříve, než depresi diagnostikuje klinický odborník,“ dodává doktor Andrew Reece z Harvardovy univerzity.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berani, přináší nové energie a možnosti, jak završit rok 2024 se vší parádou. V pracovní oblasti se mohou objevit nečekané šance, které by mohly vést ke zlepšení vaší kariéry nebo finanč... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:17
7 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:16
21 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:51
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat