Rozsáhlá genetická analýza kakaovníků dovedla osmnáct vědců z jedenácti institucí světa až k prvnímu domestikovanému druhu tohoto stromu. Lidé začali kakaovník pěstovat jako zdomácnělou odrůdu před třemi tisíci a šesti sty roky ve Střední Americe. Nicméně domovinou této dřeviny je Amazonská pánev v oblasti dnešní Kolumbie a Ekvádoru.
Šlechtění kakaa také vedlo k bohatší chuti, větší odolnosti vůči chorobám a většímu obsahu theobrominu, který vedle teinu a kofeinu patří k nejdéle užívaným stimulantům. Nicméně selekce cílená na tyto vlastnosti vedla k tomu, že domestikované kakaovníky poskytují nižší úrodu.
„Tyto důkazy pomáhají lépe pochopit, jak se lidé stěhovali a usazovali v Americe. Je to důležitý výzkum, protože nám poskytuje časový rámec pro položení dalších otázek, které jsou mnohem těžší k zodpovězení. Jak dlouho trvalo, než vzniklo kvalitní kakao? Jak silný byl proces domestikace? Kolik rostlin bylo potřeba k tomu, aby mohl být strom domestikován?“ uvedl genetik doktor Omar Cornejo z Washington State University v rozhovoru pro deník The Mail.
Časový horizont 3600 let odpovídá prvním nálezům theobrominu ve vykopávkách olmécké keramiky.
Mocný multivitamin?
Ať už lidé pěstují kakao jakkoli dlouho, jedno je jisté. Naši předci věděli, co dělají. Tahle pochutina totiž nejen skvěle chutná, ale ještě prospívá našemu zdraví! Kakao je považováno za multivitamin, protože je nabité vitaminy a antioxidanty. Antioxidační schopnost kakaa je dokonce vyšší než u černých čajů, zeleného čaje a červeného vína, takže může pomoci při léčbě zánětlivých či kardiovaskulárních onemocnění či v boji proti volným radikálům.
Kakao je také složeno ze železa, omega-6 mastných kyselin, teobrominu a polyfenolů, které hrají důležitou roli v oblasti srdečního zdraví a mozkových funkcí. Ukazuje se také, že kakao snižuje krevní tlak, zvyšuje vazodilataci krevních cév, snižuje celkový cholesterol a chrání před poškozením a zánětem nervových buněk, čímž hraje roli při ochraně mozku před degenerací nebo neurodegenerativními chorobami.
Konzumace kakaa podporuje tvorbu imunoglobulinu A ve slinách a má tak opravdu pozitivní vliv na odolnost vůči chorobám. V období chřipek a nachlazení je tedy dobré trochu si „zamlsat“. A co víc, kakao se může pochlubit i látkou zvanou arginin, která je spojována s mužskou potencí. Navíc vám udělá dobře i na duši, a to díky přítomnosti fenyletylaminu, látce, která se svým složením podobá pervitinu.
Sledujte nás na sociálních sítích: