V dnešní kultuře individualismu, který vyzdvihuje jedinečnost každé lidské osoby, bychom si měli uvědomit, že jako druh nejsme o nic odlišnější než houf holubů. Dva lidé z různých koutů světa nejsou geneticky odlišnější než dva městští holubi z různých metropolí světa. A jakékoli nadřazování jedince či skupiny v rámci lidského druhu je biologicky naprosto scestné.
„Kultura a životní zkušenosti či jiné vlivy můžou učinit lidi velmi odlišnými, ale s ohledem na biologii jsme stejní jako ptáci,“ tvrdí genetik doktor Mark Stöckl z Bazilejské univerzity.
Lidé nejsou výjimeční
Srovnání DNA rozsáhlého vzorku lidí z různých koutů světa prokázalo, že jako druh jsme skutečně jednotka. Ale v rámci druhu jsme si velmi podobní a žádné genetické individuality neexistují.
„Prokázali jsme naprostou nepřítomnost lidské výjimečnosti v rámci živočišné říše,“ dodal doktor Stöckl.
Lidé mají tendenci činit se výjimečnými v rámci života na Zemi. Ale kdyby mimozemští badatelé přistáli na naší planetě, byla by pro ně skupina lidí stejně uniformní jako hejno holubů.
Prozradí nás geny
„Ve skutečnosti existuje v rámci jakéhokoli druhu živočichů jen velmi malá genetická různorodost, ale mezi druhy jsou tyto odlišnosti velmi jasné,“ dodává doktor Jesse Ausubel z Rockefellerovy univerzity.
Výzkum také naznačuje, že je pravdivá teorie, která hovoří o tom, že lidé vznikli z poměrně malé populace, která se relativně rychle rozšířila po celém světě.
Sledujte nás na sociálních sítích: