Umět se zasmát sám sobě znamená především mít zdravé ego a vztah ke svému já. Schopnost udělat si ze sebe legraci vyžaduje zdravé sebevědomí, ale nese to také plody. Podle španělských vědců jsou tito lidé obecně šťastnější a spokojenější, a navíc jsou ve společnosti oblíbenější, sami společnost více vyhledávají. Minimálně pokud je člověk Španěl.
Dříve se mínilo, že shazování sebe sama a dělání si žertů na vlastní účet má negativní vliv na psychiku dotyčného. Neplatí to ale u všech národů obecně.
Pozor na kulturní rozdíly
„Zvláště jasně jsme pozorovali, že vyšší tendence vyjadřovat sebezesměšňující humor je znakem vysoké míry psychické pohody a vyrovnanosti jedince, hlavně v oblasti štěstí a také společenskosti,“ tvrdí doktor Jorge Torres Marín z Univerzity v Granadě.
Podle doktora Marína je ale možné, že budou existovat kulturní rozdíly v účinku tohoto chování. Ve Španělsku jsou lidé totiž zvyklí utahovat si sami ze sebe, takže takové chování je tam považováno za „
dobré“. Jenže v kultuře, kde je vnímáno jako slabost, může mít jiný účinek.
Hněv pod kontrolou
„Proto věříme, že je nezbytné provést nové výzkumy zaměřené na analýzu potenciálních kulturních rozdílů při používání sebezesměšňujícího humoru,“ dodal doktor Marín.
Jeho tým také prokázal, že lidé, kteří používají sebezesměšňující humor, lépe zvládají vlastní hněv a vztek a umějí s nimi pracovat. Právě tato forma humoru jim pomáhá hněv potlačovat.
Sledujte nás na sociálních sítích: