Mnozí lidé se stále domnívají, že zvířata chovaná pro maso, jsou jen bezcitné jednotky, které se rodí k lidské potřebě. Neuvědomují si plně, že jsou to však tvorové uvědomující si sami sebe, mající složité emoce a cítící bolest a strádání jako lidé. Zoologové na to v poslední době poukazují stále častěji nikoli ve snaze vymýtit konzumaci masa, ale výrazně zlepšit podmínky chovu hospodářských zvířat.
„Naštěstí se situace v posledních letech výrazně zlepšila a už jsme schopní uznat, že zvířata (včetně našeho nadřazeného lidského já v této kategorii) mohou zažívat emoce od jednotných jako radost nebo smutek po složitější jako vcítění se, žárlivost či truchlení. Zvířecí cítění je definováno jako schopnost cítit, vnímat a zažívat subjektivitu. Jinými slovy jsou to emoce a pocity a v určité míře také vědomí, že já jsem já,“ tvrdí doktorka Emily Birch z Nottingham Trent University.
Zvíře bez emocí? Nesmysl!
Existuje na dva a půl tisíce studií dokazujících to, že hospodářská a domácí zvířata jsou cítící a myslící bytosti, které mají složité emoce a jistou míru vědomí.
Ovce dokážou rozeznat tváře svých přátel, které neviděly dva roky. Sloni mají ohromnou paměť, která jim umožní vybavit si dávné zážitky a na základě vzpomínky prožívat složité emoce. Primáti dokonce chápou, co je to férová odměna, umějí své druhy uklidnit tím, že jim poskytnou větší příděl na úkor svého.
Empatie i žárlivost
Potkani jsou schopni empatie a dokonce se umějí vzdát rozkoše a uspokojení proto, aby zachránili blízkého druha. Spousta dalších živočichů včetně ptáků umí truchlit nebo třeba žárlit.
„Takže, je zvířecí citlivost velkou věcí? Ano, je. Musíme zajistit, aby byla zohledněna v každém kroku při nakládání s těmito tvory, aby byli chráněni a byl jim poskytnut dobrý život, a nejde jen o domácí mazlíčky. Žijeme ve světě, kde se lidé pohoršují nad tím, když žena vyhodí kočku do popelnice, ale naprosto bezcitně přijímáme to, že plýtváme v rychlém občerstvení masem, které pochází ze stejně cítícího zvířete, které však žilo v brutálních podmínkách a ještě za horších podmínek přišlo o život. Je opravdu na čase, abychom se delší dobu zamýšleli nad myslícími bytostmi kolem nás,“ dodává doktorka Birch.
Sledujte nás na sociálních sítích: