Intuice je ožehavé téma v psychologii i psychiatrii. Fenomén se těžko studuje a mnozí exaktní vědci ho vylučují, protože nemají hmatatelné důkazy. Tématem se ale dlouhodobě zabývá profesor Digby Tantam z Sheffiledu, jenž tvrdí, že existuje kolektivní vědomí či mezimozková „wifi“ síť, na niž jsme téměř všichni napojeni. I bez verbální komunikace tak mozek každého jedince vnímá vnitřní impulzy v mozcích osob, blízko nichž se vyskytuje.
To také vysvětluje, proč jsme tak roztěkaní v davu, třeba v nacpaném metru, kde je mozek každého účastníka pod palbou mnoha signálů z mnoha vysílačů. A je tak těžké udržet s jediným člověkem oční kontakt, protože nás vyrušují signály z okolí.
Co stojí za intuicí
Právě tato síť nám pomáhá získávat podvědomé informace o druhých, které nevyzrazují mluveným slovem. Podle profesora Digbyho Tantuma tento fenomén vysvětluje „
intuici“, kdy lidé vnímají, že něco je jinak, než je prezentováno verbálně, ačkoli nemůžou logicky vysvětlit, proč si to myslí.
„Můžeme přímo získat povědomí o emocích druhých lidí a čemu zrovna věnují pozornost. Je to založeno na přímém spojení mezi našimi mozky a mozky jiných lidí a mezi jejich mozky a tím naším. Já tomu říkám intermozek. Jednou z jeho výhod je, že tato napojení fungují na pozadí vědomí. Vnímáme ho jako automatickou součást, dokud nepronikne do vědomí mysli. Lidé trpící autismem mají slabé napojení nebo žádné,“ tvrdí profesor Tantam z University of Sheffield.
Nakažlivé emoce
Existence intermozku vysvětluje, proč lidé vyhledávají davová setkání – v kostele, na koncertech či při demonstracích.
„Zážitek transcendence (přesahu vlastního vědomí) je jedním z vysvětlení kořene duchovnosti a rozhodně tím, co mnoho lidí může považovat za smysl života,“ dodává profesor Tantam s tím, že nakažlivost emocí je rychlejší než myšlenka a činnost mozku, což také vysvětluje existenci propojení mezi mozky. Lidé příliš citliví na toto propojení mohou mít ale také problém setrvat v davu s příliš mnoha signály najednou.
Sledujte nás na sociálních sítích: