Nové genetické výzkumy naznačují, že biblická teorie o jediném předkovi člověka je platná. Minimálně v případě všech modrookých lidí planety. Všichni totiž pocházejí z jediného předka, u něhož se modré oči objevily před více než šesti tisíci let jako náhodná mutace. Gen pro modré zbarvení očí se pak rozšířil do celého světa také díky tomu, že lidé s tímto zvláštním barvivem v duhovce byli pro ostatní extrémně přitažliví.
Zbarvení očí nebo přesněji řečeno to, kolik hnědého pigmentu člověk v duhovce má, řídí gen OCA2. Jenže před více než šesti tisíci let došlo k mutaci, která vytvořila nový gen, jež dnes označujeme zkratkou HERC2. Ten přitom vypíná činnost genu OCA2 a zanechává duhovku modrou tak, jak ji má každý člověk těsně po narození.
„Všichni modroocí lidé jsou majiteli stejné mutace, což znamená, že ji zdědili od jediného předka,“ píše deník Business Insider.
Modré oči se objevily poprvé v Evropě. Proto všichni modroocí lidé pocházejí z tohoto kontinentu.
Gen OCA2 má různé varianty – alely. A tyto varianty se liší v tom, kolik pigmentu se v očích objevuje. Někdo má tak oči temně hnědé a někdo jen světlé. Tyto alely jsou přitom dominantní, zatímco gen HERC2 je recesivní. To tedy znamená, že se projeví jen tehdy, když má člověk ve své dvojité sadě chromozómů po otci i matce gen HERC2.
Pakliže ale zdědí gen jen po jednom rodiči a po druhém klasický OCA2, modrooký není, protože dominantní OCA2 se prosadí. Nicméně sám je přenašečem genu a může ho předat potomkům. Dvě hnědoocí lidé tak můžou mít modrookého potomka.
Co prozradí o zdraví?
Oči jsou jednou z nejdůležitějších a nejcitlivějších částí lidského těla. Věděli jste, že jejich odstín může být rozhodujícím ukazatelem budoucích zdravotních problémů? Ono totiž co zbarvení, to náchylnost nositele k určitým chorobám! Do jaké kategorie spadáte vy?
Modré oči
Závěry výzkumu provedeného na americké University of Colorado prokázaly, že melanom se častěji vyskytuje u lidí s modrýma očima. Jak je něco takového možné? Vedoucí výzkumník Richard A. Spritz se domnívá, že za to mohou geny, které s pigmentem (chemická látka způsobující zbarvení) tvoří nebezpečné vazby. A výsledek této „spolupráce“ se může projevit zhoubným nádorem. Světlé oči všeobecně jsou také citlivější na UV záření, proto je nutné chránit je před poškozením slunečními brýlemi. I když je venku pod mrakem!
Hnědé oči
Právě jste si oddechli, že co se týká rakoviny, jste z obliga? Ještě tak úplně nejásejte. I vás totiž mohou v budoucnu potkat nemalé potíže. Výsledky studie publikované v časopise American Journal of Ophthalmology odhalily, že majitelé tmavých očí mají 2,5 vyšší riziko šedého zákalu, tedy katarakty. Uklidňujete se tím, že zakalená čočka ještě není taková katastrofa? Jak se to vezme – ve 48 procentech úplné slepoty má prsty právě šedý zákal.
Zelené oči
Nevyléčitelné onemocnění postihující žlutou oční sítnici (makulu) se jmenuje makulární degenerace neboli AMD. Tato nemoc vede k postupné ztrátě zraku, většinou po padesátém roce života. Závěry několika studií naznačují, že zelenoocí jedinci jsou v AMD rizikové skupině a šance, že je postihne slepota, je v porovnání s ostatními dvakrát větší. Ani tohle zrovna nepotěší, viďte? Nezbývá než doufat, že proroctví lékařů se nikdy nenaplní…
Sledujte nás na sociálních sítích: