Člověk je tvor společenský a nic nepůsobí zhoubněji na jeho celkové zdraví a nezkracuje život výrazněji než pocit osamění a vyloučení ze společnosti. Vědci z Marylandu ale tvrdí, že právě časté společenské kontakty a bohatá podpora rodiny a přátel může znamenat velmi mnoho také pro onkologické pacienty. Ti, kteří tráví během léčby rakoviny spoustu času s blízkými, přežijí častěji.
Léčba rakoviny je velmi náročná nejen fyzicky, ale působí značnou zátěž také psychologicky. Ale právě blízkost a časté kontakty s přáteli působí pozitivně na snižování stresových hormonů v krvi, které úspěšnost léčby naopak snižují.
Vědci z Marylandu spočítali, že zvýšení sociálních kontaktů u pacientů během léčby by mohlo znamenat, že na každých pět tisíc pacientů by přežilo o sto jedinců víc.
„Když jste ve stresu, vylučují se do těla stresové hormony, které ve vás vyvolávají reakci bojuj, nebo uteč. Když jste ale neschopni bojovat i utéct, jako třeba při léčbě chemoterapií, tyto hormony se hromadí a velmi škodí... Pozitivní podpora blízkých ve chvílích největšího stresu je klíčová,“ vysvětluje autor výzkumu Jeff Lienert z amerického Národního institutu pro výzkum lidského genomu v Marylandu.
Pozor na deprese
Na psychický stav pacientů s rakovinou a jejich uzdravení se zaměřilo v minulosti již mnoho studií. Například vědci z Británie a USA prokázali, že deprese a úzkosti – nejčastější psychologické potíže dneška – výrazně podporují rakovinu a snižují šanci na uzdravení.
Vědci z University College London a University of Edinburgh prokázali už 163 tisíc osob, že je deprese a úzkost nejnebezpečnější u onkologických pacientů, kteří se začnou léčit. Snižuje totiž výrazně šanci na úspěšné uzdravení. Lidé trpící depresí a úzkostí zemřou o dvaatřicet procent častěji.
„U některých typů rakoviny je ale riziko mnohonásobně větší. Třeba u leukemie snižuje deprese a úzkost šanci na uzdravení čtyřikrát. U rakoviny prostaty, slinivky a hltanu dvakrát,“ tvrdí doktor David Batty z University College London.
Vědci z Harvardovy a Yaleovy univerzity také prokázali, že chronický stres vyvolávající deprese a úzkosti vyvolává i nádorové onemocnění, snižuje funkčnost imunity a podporuje růst a šíření nádorů v těle.
Sledujte nás na sociálních sítích: