Kakofonie městského hluku je nepříjemná pro duši a zejména pro osoby milující hudbu, ale škodí také srdci a oběhové soustavě. Hlučné město totiž narušuje přirozený rytmus srdce, což má vážné důsledky na zdraví oběhové soustavy i na celkové zdraví člověka.
Neustálé změny ruchů i v nízké hlasitosti má okamžitý a narušující vliv na srdeční činnost.
Vědci z Nottingham Trent University prokázali, že se to týká rovněž mladých a jinak zcela zdravých osob. Vliv městského ruchu je okamžitý a vždy vede k narušení pravidelného srdečního rytmu.
„Zjistili jsme, že prudké změny v ruchu vedou k rychlému narušení normálního rytmu u všech osob. Pokud k něčemu takovému dochází pravidelně, pak hrozí, že to může vyústit v problémy oběhové soustavy,“ tvrdí doktor Eiman Kanjo z Nottingham Trent University.
Pokud narušuje ruch a hluk srdeční rytmus zdravých osob, u těch s chorobami srdce musí mít vliv mnohem zhoubnější. Je tedy jasné, že osoby trpící nemocemi oběhové soustavy by se měly jednoduše velkým městům vyhýbat zcela.
Nejen město
Pokud si právě teď říkáte, že vy jste za vodou, protože žijete daleko od vělkoměsta, neměli byste usnout na vavřínech. Svému srdci totiž můžete výrazně škodit i vy sami. Čím?
Kouření
Tohle asi nikoho nepřekvapí. Kuřáci mají oproti nekuřákům až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne kardiovaskulární onemocnění. Pokud s cigaretami přestanete, už po roce se riziko srdečního onemocnění sníží na polovinu. A po 15 letech jste na tom, co se pravděpodobnosti ochoření týče, jako nekuřáci. Navíc milovníci cigaret vážně ohrožují zdraví svého okolí (např. o dopadech pasivního kouření na vývoj dětí byly popsány stohy papíru).
Vysoký krevní tlak a cholesterol
Přehled o hodnotách svého krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi bychom rozhodně mít měli. Pravidelné preventivní prohlídky s měřením tlaku a krevními testy jsou tou nejlepší metodou. Můžete si také pořídit domácí měřič krevního tlaku. Pak nezapomínejte, že horní hodnoty ideálního krevního tlaku by neměly přesáhnout 130/80.
Váha a obvod pasu
Vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění nastává v okamžiku, kdy váš BMI index dosahuje (a překračuje) hodnoty 25. Kriticky ohroženi jsou pak jedinci s BMI vyšším než 30. Zda se máte nemocí srdce obávat, vám rovněž napoví obvod pasu. Obecně se udává, že rizikovým je u žen obvod dosahující 80 cm – v takovém případě má totiž žena ve srovnání se štíhlejšími kolegyněmi třikrát vyšší šanci, že skutečně onemocní.
Absence pohybu
Pokud nemáte pravidelný pohyb (a myslí se tím víc než jen cesta do práce nebo do obchodu), pak jste dvakrát náchylnější k srdečním chorobám než lidé, kteří se nějaké té pohybové aktivitě věnují. Ideální je zasvětit sportu (ale mohou to být třeba dlouhé procházky apod.) minimálně 30 minut 5krát týdně.
Stres
Stres rozhodně ke vzniku srdečních chorob přispívá, i když zatím není tak úplně jasné proč. Nejčastěji odborníci zvažují dva důvody – vliv stresových hormonů a skutečnost, že lidé, žijící v dlouhodobém stresu, mají tendenci vést nezdravý způsob života.
Sledujte nás na sociálních sítích: